Responsive image
Kamarádův výlet Přihlašování na kroužky Přihlašování na Akce Přihlášky na Tábory Akreditované programy Výukové programy

Výukové programy

 

1. České tradiční Vánoce

Věková skupina: 1. -5. třída ZŠ, MŠ

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Výukový program o adventu a tradičních vánočních zvycích. Společně se naladíme na adventní čas. Děti se dovědí o historickém původu tohoto období, o vánočních symbolech, apod. Cílem je přiblížit dětem lidové zvyky a význam vánočních svátků. Součástí programu bude rukodělná činnost. Nebudou chybět vánoční věštby nebo převlékání za Barborky, Lucie a Mikuláše.

2. Hody, hody, doprovody…

Věková skupina: 1. – 5. třída ZŠ, MŠ

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Velikonoční výukový program žáky seznámí s nejvýznamnějšími tradicemi, zvyky a symboly velikonočních dní. Budeme si povídat o tom, kdy se Velikonoce slaví, proč se slaví a jak. Seznámíme se s pojmy jako je masopust, jarní rovnodennost, postní neděle, pašijový týden, atd. Děti si vyzkouší velikonoční hrkání, vynášení Morany a další podobné aktivity. V druhé části programu upečeme jidášky z předem připraveného těsta.

3. Včelí království

Věková skupina: 1. – 4. třída ZŠ, MŠ

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Poodhalíme tajemství včel a zjistíme, jak to chodí ve včelím úlu. Děti pochopí význam včely pro přírodu a pro člověka. Seznámí se se životem včel. Dozví se, co všechno včely musejí udělat, než vyrobí med. Prostřednictvím her si děti vyzkouší, jaké úlohy mají včely v úle. Nebude chybět ochutnávka včelích produktů.

4. Mraveniště – jak vyrůstají a žijí mravenci

Věková skupina: 1- 4. třída ZŠ, MŠ

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: V rámci výukového programu se děti seznámí se životem v mraveništi, dozví se, jak mravenci vypadají, čím se živí, jak se rozmnožují. Poznají několik druhů mravenců i dělbu práce v mraveništi. Poznáme fascinující život mravenců, seznámíme se s jejich pomocníky i nepřáteli a také s prostředím, ve kterém žijí.

5. Pečeme chleba

Věková skupina: 1. – 5. třída ZŠ, školní družina

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Budeme si povídat o výrobě a historii chleba. Děti se naučí rozlišovat základní druhy obilí a mouky. Seznámíme se s lidovými zvyky a tradicemi spojenými s chlebem. Připravíme si chlebové těsto a upečeme malé chlebové bochánky.

6. A ta kráva mléko dává…

Věková skupina: 1. – 3. třída ZŠ, MŠ, školní družina

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Cílem výukového programu je dětem vysvětlit odkud se mléko bere, proč ho pijeme. Děti se dozví, co se z mléka vyrábí. Seznámí se s životem domácích užitkových zvířat. Součástí programu bude příprava a ochutnávka mléčných výrobků.

7. Voňavé koláče

Věková skupina: 1. – 5. třída ZŠ, školní družina

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: V rámci programu si budeme povídat o ovoci a jeho zpracování. Děti se naučí připravit kynuté těsto a upéct voňavé koláče.

8. Kouzelné bylinky

Věková skupina: 1. – 5. třída ZŠ, školní družina

Délka programu: 90 minut

Cíl programu: Program zavede děti do světa bylinek. Budeme si povídat o tom, co je potřeba pro pěstování bylinek. Seznámíme se s některými druhy bylin a jejich pěstováním, sbíráním a sušením. Nebude chybět příprava a ochutnávka bylinkového čaje.

 

Jednotlivé výukové programy probíhají v prostorách DDM Kamarád. Přihlásit se můžete telefonicky nebo elektronicky.

Cena jednotlivých programů je stanovena od 1. 5. 2022 50,- Kč/dítě. V případě dotazů můžete využít e-mailovou adresu:

zlata.sloukova@ddmkamarad.eu nebo telefonní číslo 777 292 244.