Z našich táborů

2022

Hurá za dobrodružstvím 3. - 8. 7. 2022 

Letos jsme po loňské dobré odezvě, uspořádali již druhý pobytový tábor na Strojvůdcovské chatě s velice „sparťanskými“ podmínkami. Tábor jsme zahájili již v neděli odpoledne. Děti se ubytovaly, seznámili jsme se a přidělili jim indiánská jména, která jsme náhodně vybrali. Na konci tábora už měly i svá vysloužená. Děti si jména napsaly na černá přivezená trika a tato trika nosily celý týden, kam jim ještě přibyla další pobytová jména. 

V pondělí je probudil zvuk velkého bubnu na rozcvičku, jako každý další den. Před snídaní jsme obdrželi pozvánku na larpovou hru, na kterou přijela spisovatelka Kateřina Pojkarová. Larpová hra byla dle námětu z její knihy. Kateřina přivezla připravené úkoly a disciplíny. Děti se dobově ustrojily dle jejího přání. Tímto hra začala, večer přijel kníže a byla velká hostina i s dary. Tímto se hra ukončila a byla to pro všechny nová zkušenost.

V úterý si indiáni vyrobili za pomocí Honzů (vedoucích), sekyrky a luky. Ty se jim moc všem povedly a líbily. Při odpoledním klidu děti vzorně odpočívaly a i spaly. Každé odpoledne, i v průběhu dne, měly možnost si zahrát míčové hry, nebo pro ty klidnější, si stavěly u stromů domečky pro skřítky. Každý večer byly tak unavené, že celkem brzo usínaly. I my!

Na středu jsme naplánovali sportovní den. Přijela nám ku pomoci dvě starší děvčata. Děti chodily po natažené lajně mezi stromy, soutěžily ve sportovních disciplínách a u děvčat, kdo chtěl, si vytvořil lapač snů a malované kamínky. Měly další možnost si napsat dle indiánské abecedy své jméno či přezdívku, opět na triko, ruku či kamínek.

Ve čtvrtek jsme si zopakovali indiánský tanec, který se pro nás naučila ,,DIVOKÝ BÝK" . Tento tanec jsme tančili v kruhu, párkrát každý den, za zvuku bubnu od ,,LASKAVÉHO ŠAMANA".  Přibylo nám další jméno na triko, pro změnu dle japonské abecedy, bylo to velmi úsměvné. Před večeří jsme si zahráli hru, loupení dárků mezi sebou, kontrolovaně. Nutno podotknout že děti jedly vše, co se jim dalo před zobáčky, byla to velká radost. Dokonce dobrovolně a s chutí sbírali borůvky, ze kterých měly 3x moučník. Celý pobyt se vydařil.

V pátek se děti zabalily a rodiče si je i s pamětním listem odvezli domů.

Tímto děkuji Všem, kdo se jakkoli podílel na chodu tohoto tábora. BRAVO!!!

Gaby Velecká

Fotky

 

Příměšťák 4. - 8. 7. 2022

První prázdninový týden strávila skupina 19 dětí ve znamení pohody, spousty zážitků a legrace na příměstském táboře „Příměšťák 2022“. Letos jsme se všichni sešli v pondělí v budově DDM Kamarád. Po krátkém seznámení nás čekal dopolední výstup na Hory. Sice jsme si dali trochu do těla, ale pak už jsme se radovali z krásného zábavného dopoledne plného her a soutěží. Samozřejmě že nám pořádně vyhládlo, ale naštěstí byl pro nás připravený výborný oběd v restauraci Na Horách. S plnými bříšky sejít kopec dolů a pak už vyrábění v DDM. Letos si každý vyrobil táborovou placku na památku.

Druhý táborový den jsme se vydali vlakem do Mladějova na Moravě na výlet úzkokolejkou. Výletní parní vlak nás odvezl do jedenáct kilometrů vzdálené Nové Vsi. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z historie Mladějovské průmyslové dráhy a poté následovala opět cesta vlakem zpět do Mladějova.

Středeční sváteční den se také nesl v duchu historie. Navštívili jsme Muzeum papíru ve Velkých Losinách. Toto muzeum je součástí velkolosinské Ruční papírny. Prohlídka muzea byla velice zajímavá a všechny nadchla. Odpoledne nechyběla procházka v zámeckém parku a také trochu zábavy na hřišti.

Čtvrteční velmi brzké vstávání nikomu nevadilo. Nastal totiž nejvíc očekávaný výletní den do Prahy. Návštěva zoologické zahrady byla úžasná. Cestou zpět jsme se svezli vyhlídkovou lodí Odra. Během plavby také měly děti možnost vidět některé pražské památky. Byl to krásný, ale náročný a dlouhý den.

V pátek se všichni těšili do Aquaparku v Ústí nad Orlicí. Bohužel pro nepřízeň počasí nám muselo stačit vodní dovádění v bazénu v České Třebové. Ale i tak si všichni užili skvělé dopoledne. Po zbytek posledního táborového dne jsme v DDM zhlédli film
a pochutnali si na výborné pizze. Pak už jen se rozloučit a na viděnou za rok ????

Fotky

 

Příměstský tábor pro ukrajinské děti 11. - 15. 7. 2022

Tábor určený pro děti z Ukrajiny byl pro nás výzvou a zároveň velkou neznámou. Přesto jsme se na něj těšili, i když určitá nervozita v nás přeci jen trochu byla. Vše ale dopadlo, jak mělo, a tak se pojďme vrátit v čase a připomenout si, co jsme všechno zažili.

Pondělní den byl především ve znamení seznamování a tvoření. Vzájemně jsme se představili, zkusili napsat svá jména v ukrajinštině a češtině. A abychom si jména rychleji zapamatovali, děti si vyrobily placky se svým jménem. Malovali jsme tašky a ve zbytku volného času si zahráli seznamovací hry. Děti nás naučily i hru, kterou hrají doma na Ukrajině.

V úterý jsme se vlakem vydali do nedalekého Lanškrouna. Z nádraží jsme se prošli k Lanškrounským rybníkům, kde jsme navštívili minigolf. Pro spoustu dětí to bylo první seznámení se s tímto sportem a věříme podle reakcí, že se dětem výlet moc líbil.

Středeční den patřil hasičům a záchranářům. Hned ráno jsme se vydali na stanici hasičského sboru Správy železnic, kde se nám věnoval velitel a jeho kolegové. Ukázali nám techniku, děti se mohly podívat do hasičského auta, a dokonce si i vyzkoušet, jaké to je držet proudnici a „hasit“. Když už jsme byli dostatečně mokří, vydali jsme se na cestu zpět na DDM, kde na nás čekal pán z Českého červeného kříže a seznámil nás se základy první pomoci. Děti pomocí her vyzkoušeli mimo jiné i masáž srdce. Na konci dne dostali krásné pexeso v ukrajinštině/češtině, za což moc děkujeme.

Na čtvrtek jsme naplánovali návštěvu na dopravním hřišti ve Svitavách. Po cestě vlakem a menší procházkou na nás čekala kola, koloběžky a šlapadla. Děti se seznámily se základy pravidel silničního provozu, půjčily si kola a ostatní možné prostředky, nasadily helmy a vyrazili do „provozu“. Když se dostatečně vyblbly, vyrazili jsme procházkou přes centrum města na vlakové nádraží a domů.

Poslední, páteční, den patřil netradiční olympiádě. Z DDM jsme se přemístili na hřiště k ZŠ Nádražní (1. stupeň), kde jsme děti rozdělili na dvě kategorie – mladší a starší, aby byla olympiáda spravedlivá, a i menší děti měly možnost vyhrát nějakou tu cenu. Čekalo je několik disciplín, za které sbíraly body. Když jsme měli sportovní výkony hotové, vydali jsme se na cestu zpět na DDM. Během počítání výsledků děti malovaly obrázky s tím, co se jim na celém týdnu nejvíce líbilo. Pak už jen přišlo samotné udílení cen v obou kategoriích – první, druhé a třetí místo bylo odměněno. Ale i ostatní děti dostaly medaili za účast a malou sladkost a drobnost na památku.

Touto cestou bych chtěla moc poděkovat všem, kteří se podíleli na možnosti toto setkání dětí uskutečnit a zpříjemnit jim několik chvil v životě.

Velké díky patří naší překladatelce, která to někdy měla opravdu hodně náročné, ale i přes to byla naprosto profesionální!

A samo sebou nesmím zapomenout na Ivču, která v krátké době vše domluvila, a díky tomu proběhl tábor bez komplikací.

Děkuji všem, kteří se nám na našich výletech věnovali a ještě jednou děkuji vedoucím za jejich obětavost, pomoc a svědomitou a skvělou spolupráci.

Věříme, že si děti týden společných chvil užily a odnesly si spoustu krásných zážitků a snad i poznaly nové kamarády.

Překladatelka Lyudmyla Isayeva, vedoucí Iveta a Lada.

Fotky

 

Activity I. 18. - 22. 7. 2022

Předposlední červencový týden patřil obligátně sportu, mladí nadšenci se již v brzkých hodinách scházeli v klubu Rébus se svými koly. V pondělí jsme zavítali na Kozlovský kopec, a to na kolech. Po cestě jsme se zchladili v semanínském knajpovišti, což byla ve velkém vedru opravdová vzpruha. Pak už nás čekal jen náročný terén lesem vzhůru na kopec. Všichni účastníci cyklovýletu se projevili jako perfektní cyklisti. Bez jakéhokoliv zaváhání dojeli až k vytouženému cíli, kde na nás čekal oběd a úžasný výhled z rozhledny. Cesta zpátky dolů byla už pomyslnou třešničkou na dortu. 

Úterka se většina z nás nemohla ani dočkat…. Vyřádili jsme se v Jump Academy Olomouc. Děti si mohly pod dohledem instruktora vyzkoušet všechny místní trampolínové atrakce - molitanová jáma, jumping pyramid, free jump, slum dunk. Všeho si děti užily dosytosti.

Středa byla pěkná makačka, navštívili jsme českotřebovskou crossfit tělocvičnu Barracks gym. Tam jsme se seznámili pod vedením zkušeného crossfiťáka Petra s jednotlivými typy vzpírání. Pak přišel čas na společný workout, u kterého jsme se všichni pořádně zapotili. Osvěžující sprcha v podobě kýble s vodou bodla opravdu všem.

Čtvrtek byl ve znamení Lasergame, ta se těší obrovské oblibě a ani letos nezklamala. Každoročně mají v aréně vždy nějaké vylepšení a všechny nás to moc baví. Energetický deficit jsme si doplnili v místním McDonaldu a hurááá domů.

Pátek byl takovým odpočinkovým dnem, který uvítal nejeden z nás. Únava a vedra nám všem dali pořádně zabrat, a proto jsme se vydali opět do Pardubic na exkurzi na Letiště Pardubice. Viděli jsme veškeré vybavení, odbavení cestujících a všechny útroby a tajné místnosti letiště, kam se běžný cestující nikdy nedostane. Byli jsme účastníky odletu dopravního letadla do Alicante a všem se nám tajil dech. Čas bohužel letěl jak splašený kůň a nezbylo nic jiného než rozdat odměny, najíst se a vydat se na poslední společnou táborovou cestu.

Závěrem bych ráda poděkovala za obrovský zájem dětí o Activity tábor, za perfektní tým, ukázkovou kázeň a úžasnou atmosféru, která panovala po celou dobu tábora. V neposlední řadě patří můj obrovský dík týmu vedoucích, Hance Janošíkové, Filipovi Škeříkovi a Martinovi Maškovi, bez nich by realizace tohoto adrenalinového tábora nebyla možná.  

Pavla Šedivá - hl. vedoucí Activity táborů 

Fotky

Prázdniny s Kamarádem 18. - 22. 7. 2022

Letošní tábor byl ve znamení horka. Celý týden jsme měli krásné sluneční počasí bez jediné kapky deště, ale vedra byla úmorná.

V pondělí si přišli na své příznivci pizzy. Zašli jsme na exkurzi do Pizzerie Denny a děti si samy „připravily“ a hlavně dozdobily pizzu, jakou mají rády. Odpoledne v Javorce pod stromy bylo velmi příjemné. Přijeli za námi trošku větší kamarádi z Univerzity v Pardubicích s chemickými pokusy, zdravovědou a s ukázkou dopravní bezpečnosti.

V úterý jsme jeli vláčkem do Moravské Třebové. Návštěva zámečku byla zajímavá, hlavně povídání a ukázky ze středověké mučírny. No, neměli to lidé ve středověku vůbec lehké.

Ve středu nás čekal výlet do Nasavrk poblíž Chrudimi, kde jsme měli připravený program o životě Keltů. Děti si samy utkaly náramky a připravily i ochutnaly placku z mouky a také si pak tak trošku „zařádily“ při typických bojových hrách.

Ve čtvrtek jsme se vydali opět vlakem do Olomouce. Tentokrát jsme měli domluvený program v Pevnosti poznání – Kouzla s vodou. Prohlédli jsme si však celou pevnost, kde mohly děti samy vyzkoušet různé hlavolamy, hry, poznávací i naučné prvky. Myslím, že si každý našel to své. Byl to však už čtvrtý den a stále vedro. I cesta domů byla dlouhá, měli jsme i zpoždění, a tak jsme tento den byli opravdu rádi, že jsme doma.

A poslední den si přišli na své milovníci zvířátek, hlavně koní. Byli jsme v Dlouhé Třebové v hřebčíně Karlen, kde děti jezdily na koních, podívaly se do stájí a od paní Lenky se dozvěděly zajímavosti, ale i starosti s chovem koní. No a pak už nás čekal výborný oběd v „Bohemce“ i s nanukem.  Rozloučili jsme se v DDM a děti si odnesly drobné dárečky na památku.

Takže za rok ahóóóóój. / Claudie + Iveta + Sylva /:):):)

Fotky

 

Prázdninové putování Březová n. S. 18. - 22. 7. 2022

V pondělí 18. 7. 2022 se sešlo v kulturním domě 80 nadšených dětí a čekaly, co je v tomto týdnu čeká za výlety, soutěže, hry, ale hlavně za společné kamarády.

Vzhledem k velkému zájmu o tento tábor, a tedy velkému počtu dětí, byly děti rozděleny do dvou skupin. V každé skupině pak byly rozděleny do čtyř barevných týmů. Týmy byly rozlišeny barevnými kšiltovkami.

Každá skupina měla stejný týdenní program, akorát se uskutečnil v jiný den. V pondělí dopoledne na děti čekaly soutěže a hry na atletickém stadionu. Po chutném obědě ve školní jídelně byl pro děti připraven program ve škole. V tělocvičně měly ukázku parkouru a pak si jej mohly samy vyzkoušet. V učebně pak pro ně byly připraveny pokusy se suchým ledem.

V úterý 19. 7. 2022 vyrazila první skupinka vlakem do Poděbrad. Zde navštívily Muzeum Legend, mohly se schladit ve vodních atrakcích v parku a pak následovala plavba lodí k soutoku Labe a Cidliny. Druhá skupinka navštívila Poděbrady se stejným programem ve čtvrtek.

Ve středu 20. 7. 2022 vyjela první skupinka vlastním autobusem do Králík. Seznámily se s tím, jak žijí sovy v Království sov. Následovala návštěva podzemí. Pod průvodcovským výkladem pana Škraňky si děti prohlédly pevnost Hůrku. Protože ještě zbýval čas k návratu, vyjely jsme na vyhlídku ke klášteru Matky Boží na Hedči. Zde měly děti možnost poznat široké okolí Orlických hor – Dolní Moravu a její okolí. Druhá skupinka podnikla tento výlet v úterý.

Ve čtvrtek 21. 7. 2022 odjela první skupinka vlakem do Ostravy poznávat ZOO. Výlet se všem dětem moc líbil. Nejen pro pěknou ZOO, ale i možnosti jet jiným vlakem než ČD. Cestu tam i zpět absolvovaly vlakem společnosti Regiojet. Druhá skupinka vyrazila do Ostravy ve středu.

V pátek 22. 7. 2022 jsme museli program změnit. Místo výletu na Důlní stezky, jsme zůstali ve Březové. Bylo to z důvodu pozdního příjezdu první skupinky z Ostravy, kdy došlo ke zpoždění vlakového spoje a nebylo možné přestoupit na plánovaný vlak. Pozdější vlak, kterým by bylo možné přijet domů, byl velmi opožděn a následně zrušen. Bylo nutné tedy děti dopravit domů jinak. Chtěli bychom poděkovat autobusové dopravě Hnát, která zareagovala velice rychle a děti dovezla domů z České Třebové. Po celý týden nás trápily vysoké teploty a děti byly za celý týden velice unavené, a proto jsme jim připravily lehčí oddychový program ve škole. V tělocvičně měly možnost oddychových her, ve třídách si mohly zahrát deskové hry nebo něco namalovat. Po obědě se pak podívaly na pohádku a film a následovalo ukončení celého týdne.

Ještě bychom chtěli moc poděkovat paní ředitelce Zelené za možnost strávení pátečního dne ve škole a paním kuchařkám za uvaření oběda, i když se o tom dozvěděly ve čtvrtek pozdě večer.

Poděkování také patří Městu Březová nad Svitavou, Obci Brněnec, Pohledy, Želivsko, Rozhraní, Šťudlov, Bělá nad Svitavou, Rudná a Lavičné za finanční podporu.

Parta vedoucích Pavla Cupalová, Martin Čuhel, Tereza Švancarová, Kateřina Macháňová, Eliška Macháňová, Jana Bártová, Natálie Bártová, Jitka Poslušná a potom záskok za nemocnou Jitku – Lenka Švancarová.

 Fotky

 

Prázdninové hrátky se zvířátky 1. – 5. 8. 2022

První srpnový den se stal také prvním dnem příměstského tábora, kde hlavním tématem byla zvířátka. A hned v pondělí za námi přijelo několik papoušků. Mohli jsme vidět ty nejmenší, ale i velké papoušky Ara. Nechybělo rozdělení do tří barevných oddílů, seznámení se a výroba koženého náramku.

Druhý den jsme se vydali do Častolovic. Nikoli na zámek, jak by si mohli někteří myslet. Nýbrž do mini zoo, která je v zámeckém parku. Kolem nás procházeli krásní pávi, a dokonce jsme mohli některá zvířátka zakoupeným krmením sami nakrmit.

Prostředek týdne patřil turistice. Vláčkem jsme dojeli do nedalekého Lanšperka a vyšplhali na zříceninu hradu. Pod zříceninou jsme si k obědu opekli buřty a posilněni jsme došli pěšky do Ústí na vlak a zpět do Třebové.

Ve čtvrtek teploty dosahovaly už přes třicet stupňů a nás čekal výlet do Fajn parku v Chlumci nad Cidlinou. Na tento den se děti nejvíc těšily a také si ho pořádně užily. Ať už atrakce na suchu, tak atrakce vodní. Bylo to moc prima.

Poslední den jsme vyjeli navštívit zvířátka do pardubického Ekocentra Paleta Pardubice. Děti se mohly seznámit s užovkou červenou, morčátky, myškou, želvou, agamou, sklípkanem nebo činčilou. Druhá část programu byla věnována bylinkám, ze kterých děti uvařily čaj a vyrobily bylinkové mýdlo. Na závěr jsme si rozdali odměny, popřáli hezké prázdniny a rozloučili se.

Tak zase za rok!

Hanka, Pavla a Jana

Fotky

Super prázdniny 8. - 12. 8. 2022

Máme tu druhý příměstský tábor letošních prázdnin.

Na pondělí 8. 8. 2022 se jistě těšilo 71 dětí, které se přihlásily na PT Super prázdniny. Jako tradičně jsme se sešli v kulturním domě. Zde jsme se rozdělili do 7 týmů a do dvou skupin. Následoval zajímavý program cestou na rozhlednu. Jednotlivé týmy měly cestou plnit netradiční disciplíny a nejen to. Jejich úkolem bylo vymyslet název týmu, znak a pokřik. Po splnění disciplín dostal každý sladkou odměnu a šátek v barvě svého týmu, který ho bude doprovázet celým týdnem. Po dobrém obědě byly děti rozděleny do tří věkových kategorií, aby dle svého věku mohly shlédnout zajímavý vzdělávací film v Mobilním planetáriu, které bylo připraveno v tělocvičně ZŠ. Nejmenší se podívali do tajů lesa, ti větší se dozvěděli něco zajímavého o vodě a na nejstarší děti čekal svět pod mikroskopem.

V úterý 9. 8. 2022 vyrazila první skupinka vlakem do Prahy. Jejich cesta vedla na Pražský hrad, kde pro ně byla připravena prohlídka katedrály, Pražského hradu, a to s průvodcem a pak se mohli projít Zlatou uličkou. K návštěvě Prahy nesmí chybět procházka a ukázka pamětihodností Prahy (Orloj, Karlův most atd.). Výlet byl zakončen návštěvou McDonaldu. Druhá skupinka navštívila Prahu ve čtvrtek.

Ve středu 10. 8. 2022 vyjela první skupinka autobusem do Mikulova. Zde navštívila jeskyni Na Turoldu, krásnou Dittrichsteinskou hrobku a tajuplné podzemí Mikulovského zámku s obřím sudem. Druhá skupinka navštívila Mikulov v úterý.

Ve čtvrtek 11. 8. 2022 odvezl vlak první skupinku do Pardubic na laser game. Druhá skupinka si laser game vyzkoušela ve středu.

V pátek nás čekala společná cesta pěšky z Březové do Moravské Chrastové k evangelickému kostelíčku. Zde jsem si společně připravili bramborový guláš, který nám všem moooc chutnal. A nejen to bylo na programu. Díky ochotě vedení společnosti Silk a Program, kterému bychom touto cestou chtěli moc poděkovat, mohly děti navštívit výrobní prostory tohoto textilního závodu. Dalším programem bylo poznávání přírody pod vedením zkušeného pana Jana Datinského. I jemu bychom chtěli poděkovat za zprostředkování a možnosti využití prostor kolem evangelického kostelíčka a vedení programu. Po vydatném obědě, následovalo ukončení celého společného týdne.

Dále bychom rádi poděkovali vedení ZŠ za zapůjčení prostor tělocvičny pro Mobilní planetárium a kuchařkám za dobrý oběd. Poděkování také patří Městu Březová nad Svitavou, Obci Brněnec, Pohledy, Želivsko, Rozhraní, Šťudlov, Bělá nad Svitavou, Rudná a Lavičné za finanční podporu.

Parta vedoucích Pavla Cupalová, Martin Čuhel, Tereza Švancarová, Jitka Poslušná, Jana Bártová, Natálie Bártová a Lenka Mezuláníková

Fotky

Vandr s partou 8. - 12. 8. 2022

Letos o prázdninách se uskutečnil již 2. ročník týdenního pobytového tábora „Vandr s partou“. Celotáborovou hrou se tentokrát staly Pokémoni. Nejen, že jsme byli všichni oblečeni do poutavých žlutých triček s obrázkem Pikachu, také jsme každý den splněním zadaného úkolu ulovili odznak a na závěr tak získali certifikát trenéra Pokémonů. Pro absolvování tohoto vandru byl nutný určitý kladný vztah k cyklistice, jelikož kolo byl náš jediný dopravní prostředek.

 Vandr jsme zahájili v pondělí ráno a vyjeli z České Třebové po cyklostezce do Ústí nad Orlicí, kde na nás čekal zbytek party. V Letohradě jsme navštívili Muzeum starých řemesel a splnili tak 1. odznak – zemní. Po obědě ve Dvoře jsme dojeli do cíle, kterým nám byla ZŠ Nádražní v Žamberku. Čekaly nás čtyři noci v místní nevelké tělocvičně – kluci, holky, vedoucí – všichni dohromady!  Kdo ulovil lepší karimatku, vyhrál!  Byli jsme plní očekávání, jak to zvládneme ….

Rozdělením do tří oddílů nám byly přiřazeny i denní povinnosti – nákupy, přípravy snídaní, svačin a večeří – vždy jeden oddíl pro všechny. Večerní chvíle volna jsme trávili deskovými hrami, především turnajem v karetní pokémonové hře.

Úterý dopoledne jsme prožili v areálu školy a po obědě v místní školní jídelně podnikli cyklovýlet na hrad Litice, kde jsme absolvováním prohlídky ulovili 2. odznak – duchovní.

 Na středu nám počasí připravilo nejvyšší teploty, a proto jsme se rozhodli navštívit zdejší aquapark. Dopoledne jsme turnajem na minigolfu získali 3. odznak – kamenný. Odpoledne, opět po obědě v jídelně, jsme pak prožili na tobogánech, ve vířivce či na místním beachvolejbalovém hřišti. Tady jsme ulovili 4. odznak – vodopádový. Přes veškeré preventivní opatření našeho zdravotníka nechyběl ani menší úraz a následné přivolání sanitky. Vše ale naštěstí dopadlo dobře a bez následků. Den jsme zakončili táborovým ohněm na zahradě místního SVČ Animo. Opékáním vuřtů, grilováním hermelínů a zpěvem s kytarou jsme tak splnili 5. odznak – ohňový.

Ve čtvrtek jsme navštívili Muzeum starých strojů v Žamberku. Pan průvodce nám předával informace opravdu velice zasvěceně a s velkou láskou ke své profesi. Vyčerpáni po dvouhodinové prohlídce a obědě v jídelně jsme odpolední program přivítali s neskrývanou radostí – šlapadla a bobová dráha v Pastvinách! Největší nadšenci i na tento výlet zvolili kolo, jiní autobus. Krásné počasí, krásné odpoledne! Ulovili jsme 6. odznak – močálový. Poslední večer jsme dokončili turnaj pokémonské hry, dokázali si zařídit místní pizzu, trochu si zatančili a hlavně! Víte, jak super je hrát v noční škole na schovku?

Pátečním úklidem školy jsme splnili poslední odznak – duhový a všichni se tak stali trenéry Pokémonů. Došlo i na vyhodnocení turnaje a rozdání odměn od sponzorů a pamětních listů. Zpáteční cesta na kole přes Letohrad, Ústí nad Orlicí do České Třebové proběhla bez problémů. Stihli jsme i společně zhodnotit celý společný týden.

Zažili jsme spoustu nevšedních zážitků, našli si nové kamarády, potrénovali svou fyzičku i svůj um v kuchyni.

Už teď se se moc těšíme na další ročník našeho Vandru s partou. Díky Hani, Pavle, Karle a Věruško!!!

Fotky

Activity II 15. - 19. 8. 2022

Sportovní tábor Activity II, začal krásným slunným ránem. Na pondělní den jsme měli v plánu cyklo výlet na Kozlov. Po seznámení a nutném proškolení o bezpečnosti jsme se vydali směrem ke knajpovišti v Semaníně, kde byla naše první zastávka. Všichni jsme se tam zchladili a občerstvili před stoupáním nahoru.  Na Kozlov všichni zdárně dojeli, přesně po dojezdu posledního přišla osvěžující sprška, která pěkně vyčistila vzduch. To nám, ale nevadilo, protože jsme měli v plánu oběd. Odvážnější z nás se vydali na rozhledu, ostatní se oddávali radovánkám v nížině. Pak jsme si pohráli v lese pár her a huráááá zpátky dolů ke svým domovům.

Na úterý se těšili všichni z nás, čekala na nás Jump Academy v Olomouci. Tam se všichni vyřádili, jak se patří. Trampolíny nás všechny pěkně zmohly, spokojení a zmožení jsme se vrátili vlakem zpět.

Ve středu jsme si vyladili kondičku v Barracks gymu, kde jsme se seznámili s technikami vzpírání a crossfitem. Podle trénikového plánu jsme si všichni dali do těla. Chutný oběd na nás čekal ve Vavřínových lázních. Poté jsme si ochladili svoje zmožená těla v Javorce. Někteří otužilci dokonce i plavali.

Čtvrtek byl ve znamení Lasergame, nejoblíbenější akce v dějinách Activity táborů. Děti si v týmu poměřily svoje síly a zasoutěžily. Třešničkou na dortu byla návštěva Mekáče, která sklidila obrovský úspěch. Byl to den, jako korálek.

Pátek byl dnem odpočinkovým, vydali jsme se opět do Pardubic, tentokrát na letiště. Povedlo se nám stihnout přistání letadla ze španělského Alicante. Odlet letadla zpět jsme si užili také. Po zajímavé exkurzi na letišti jsme se vydali za hasiči, kteří mají jednotku právě na letišti. Tam jsme si mohli prohlédnout jejich techniku a zažili jsme tam kýbl srandy. Skvělý den zakončil tento skvělý tábor.

Moc děkujeme všem účastníkům za skvělý týden a budeme se zase za rok těšit. Pája, Hanka a Fíla.

Fotky

Letem východním světem 15. - 19. 8. 2022

Náš tábor jsme zahájili seznamovacími hrami, kde jsme nechali děti, ať se nám představí. Sešlo se nám několik sourozenců. Poté jsme se hned s radostí vrhli na malbu triček. Na stůl jsme vyskládali barvy a veškeré potřeby – štětce, kelímky, houbičky a nechali jsme na vlastním uvážení dětí, jak si triko vyzdobí. Na některých dětech bylo vidět, že přesně vědí, jaké motivy použijí, jiní hledali inspiraci u ostatních kamarádů či žádali o radu. Aby tento den dostal nový impulz, přemístili jsme se na chvíli
do tělocvičny, kde jsme si zahráli hry „Krok udělá ten, kdo …“. Když byl čas oběda, všichni jsme se přesunuli do restaurace Eva. Musím konstatovat, že počasí nám vyšlo parádně. Jenom, co jsme se usadili ke stolům, se venku rozpršelo. A jakmile jsme dojedli, pršet přestalo, takže jsme se mohli přesunout na dětské hřiště. Tam se děti pustily do poobědových svačinek a také si lehce zablbly na atrakcích. S radostnými zážitky jsme se na závěr dne s dětmi rozloučili.

Na úterní den se těšilo každé dítě, kdy jejich nadšení bylo cítit hned po příchodu. Některé nám i sdělily, že nemohly dospat. Cílem této cesty bylo zábavné centrum v Hradci Králové – Fly Zone. Zhruba po deseti minutách cesty vlakem, jsme dostávali otázky typu, „Kdy už tam budeme?“. Jakmile jsme dorazili do místa určení, děti byly jako urvané ze řetězu, rychle se přezuly a úprkem běžely na atrakce. Není nic hezčího než vidět dětské tváře plné radosti. Každé dítko si vyzkoušelo horolezeckou
stěnu, překážkové dráhy, trampolíny atd. Ani nás nenechaly děti v klidu a musely jsme je v blbnutí podpořit, až jsme měly na konci i mokrá trička. Když se čas strávený v zábavném centru blížil ke konci, na některých byla vidět únava, jiné děti byly stále k nezastavení. Jakmile se čas naplnil, uklidili jsme po sobě nepořádek v podobě drobků a vydali se na vlakové nádraží.

Ve středu byla na dětech vidět značná únava z předchozího dne. Počasí znovu přálo, bylo úplné azuro. Sraz byl znovu na nádraží a cílem cesty byla Sváťova zážitková cesta ve Svitavách. Tento den jsme prokládali různými hrami v týmech, aby se děti více sdružily a fandily si navzájem. Tento den byl dost náročný, bylo veliké teplo, proto jsme maximum času trávili pod stromy ve stínu. Úkolem tohoto dne bylo najít si oblázky, které následně měly děti pomalovat. Někteří si své výtvory vzali s sebou
domů, jiné děti je schovaly v okolí, aby je mohl najít někdo další. Cesta od Rosničky k vlakovému nádraží byla vyprahlá, proto jsme často dávali krátkou občerstvovací pauzu.

Na čtvrtek byla naplánovaná cesta na Kunětickou horu. Čekala nás cesta vlakem do Pardubic, kde jsme se následně přemístili na autobusové nádraží a jeli dalších pár minut na Kuňku. Hned u první ohrady byla dlouhá pauza, protože se zde nacházel automat na krmení pro kozy a ovce. Děti byly nadšené, že jim zvířátka žrala přímo z rukou. Dále jsme pokračovali na daňky a u Kunětické hory nás čekalo překvapení v podobě koz, které se tu pásly mimo ohradu a děti si je tak mohly z blízka
prohlédnout a také pohladit. Nakonec jsme skončili na malé farmě pod Kuňkou, kde byla ještě další zvířátka – morčata, slepice, kuna, osel, poník. Největší senzací byli pro děti koně, na kterých se odvážlivci mohli svézt. Od rána na nás děti tlačily, abychom se na zpáteční cestě stavily v McDonalds. Samozřejmě, že jsme jim toto přání museli splnit a jelikož byl další parný den, rovnou od nás dostaly překvapení v podobě nanuku. Cesta zpátky byla klidná, děti byly spokojené.

Páteční den jsme završili cestou na Hory. První zastávka byla na dětském hřišti v Javorce. Poté jsme pokračovali trasou přes Křivolík a vyšli jsme u sportovního hřiště na Horách. Část dětí vyzkoušela cvičící stroje, jiná hrála míčové hry nebo hry stolní. Jakmile se blížil obědový čas, přesunuli jsme se do místní restaurace, kde na nás čekal řízek s bramborovou kaší. Shodou náhod jsme se tu střetli s jiným táborem, kde byly děti daleko hlučnější než naše a dostali jsme od vedoucích pochvalu. Po obědě si děti ještě stihly koupit zmrzlinu a lízátko. Cestou zpátky na děti čekalo překvapení v podobě cesty za
pokladem, kdy bylo připraveno několik stanovišť s úkoly a poklad byl ukryt tam, kde to všechno začalo, tedy v Domě dětí a mládeže. Každé dítko mělo plné ruce dárků v podobě sladkostí, ovoce, pamětního listu a také pexesa, které s blaženým úsměvem předaly rodičům. Nakonec musím zkonstatovat, že se sešla prima parta dětí, které měly chuť hrát hry a být aktivní. A

moc se těšíme na příští rok.
Ráďa a Monča

 Fotky

2021

Příměšťák 5. - 9. 7. 2021

Ve sváteční pondělí 5. 7. 2021 se sešla v klubu Rébus skupina natěšených dětí a vedoucích.

 Hurááá, příměstský tábor může začít!!! Nejprve jsme se všichni seznámili, každý o sobě pověděl něco zajímavého. Poté samozřejmě nemohly chybět seznamovací hry, u kterých jsme zažili spoustu legrace. První táborový den se většinou nese v duchu vyrábění a tvoření, a tak tomu bylo i letos. Děti si vyzkoušely oblíbené malování na kamínky. Dílo se jim nesmírně vydařilo, jeden kamínek byl hezčí než druhý. Ani jsme se nenadáli a první den byl za námi.

Spoustu zábavy, adrenalin, smích a radost nám přinesl druhý táborový den. Návštěva zábavního Skipi fun parku v Letohradu byla úžasná a děti si ji náramně užily.

Ve středu jsme se vydali do Dolního Bušínova na Zábřežsku, kde na nás čekala zážitková herní stezka, která nabízí venkovní společenské hry, speciální posilovací stroje, atd. A protože nám počasí opravdu přálo, tak někteří odvážlivci se dokonce i vykoupali v tamní přehradě. Pak už jen bylo potřeba posilnit se na cestu. Na vlak do asi 5 km vzdáleného Lupěného jsme museli dojít pěšky. Železniční skanzen
na opuštěné dráze jsme nemohli minout. Historická parní lokomotiva a další zajímavé exponáty nás všechny nadchly.

Předposlední táborový den jsme navštívili Westernové městečko v Boskovicích. Prostředí Divokého západu  nás zcela pohltilo.  Děti měly možnost zúčastnit se různých soutěží a dokonce někteří z nás si odnesly i krásné výhry.

 

Celý týden nám počasí náramně přálo, ale to by nebyl tábor, abychom nezmokli. Původně byla na pátek plánovaná stopovaná na Kozlovský kopec. Ale vzhledem k nepřízni počasí jsme museli přistoupit k náhradnímu programu. Dopoledne si děti pohrály v klubu Rébus. Výborné borůvkové knedlíky k obědu nám připravili na Chatě Maxe Švabinského. A protože se počasí trošičku umoudřilo, vydali jsme se pěšky nazpět do České Třebové. Pak už jen se rozloučit a příští rok třeba NAVIDĚNOU J

Fotky

 

Sám si stelu, vařím i tvořím 12. - 16. 7. 2021

11. 7. začal tábor, tentokrát velkým nákupem potravin, to aby nám dětičky dobře jedly. Rozhodla jsem se jim vařit. Měly i své zásoby, ale na ty jim moc času a chuti  nezbývalo. 

12. 7. nám rodiče děti dovezli na bývalou strojvůdcovskou chatu. V 9.00 už jsme měli všech 16 nocležníků na místě. Všem jsme objasnili, vše co se týká bezpečnosti a pravidel, jak pro chatu, tak pro les. Představili jsme dětem program pobytu, posvačili jsme. A vrhli jsme se na batikování triček; tato činnost byla na dva dny. Každý den měli děti večerku zhruba ve 22.00 a budíček v 7.30, po té rozcvičku, kterou vedla Julie.

13. 7. jsme po svačině vyrazili na celodenní výlet z Kozlovského kopce přes Českou Třebovou do Semanína, kde se děti schladily v místní raritě, Kneippově chodníčku. Zpět jsme šli lesem, kde zrovna těžili dřevo, což byl pro děti zážitek. V nohách jsme měli cca 12 km. Tak jsme se šli vykoupat do místního soukromého bazénu.

14. 7. od rána pršelo, ale když jsme ráno otevřeli dveře chalupy, tak na nás čekalo velké překvapení. Kamínky pomalované a pokreslené ve jménu našeho tábora, moučník a ohořelý vzkaz podepsaný ,,Fantomas". Maminka od dvou táborníků nám přichystala překvapení. Tento den jsme si ozdobili tužky. Na večeři jsme šli na Hory do výletní restaurace, kde si děti i vyhrály.

15. 7. jsme měli dvě návštěvy, ta první přivezla melouna, druhá mlsky. Pak jsme si zahráli loupeživou dárkovou hru. Večer jsme připravili dětem ,,Tajuplný les" se šipkovanou, šly za světlem a fáborky a na pár stanovištích i plnily úkol.

16. 7. jsme se nafotili v nových batikovaných tričkách, předali pamětní listy. A vrátili jsme děti do svých rodin v pořádku. Tímto moc děkuji za pomoc při tomto mně, Honzovi, Anet  a Julii. A hlavně dětem a rodičům. Ahoj příští rok!

 

Gaby Velecká

Fotky

 

Pevnost poznání Třebovice 12. - 16. 7. 2021

Náš týden jsme začali seznamovacím dopolednem, nesměly chybět hry, kde se nám děti představily, ale také my jim. Poté jsme se přemístili na zahradu, kde děti musely najít kousek puzzle se svým jménem, a následně ho složit, aby věděly, do jakého týmu patří. Děti dostaly za úkol vymyslet si týmový název, vyrobit si erb a pokřik. Vznikl nám tým Rejnoci a tým Babky špekáčky. Erby si děti následně vystavily ve třídě a společně jsme utíkaly na oběd. Po obědě si děti vyzdobily svá trika podle své fantazie, a jelikož bylo venku nádherně, šli jsme na zahradu hrát hry. 

V úterý nás čekal výlet do Lanškrouna, ale před tím, než jsme vyšli na vlak, si děti ještě dozdobily trička. V Lanškrouně jsme vystoupili na vlakovém nádraží a čekala nás cesta do SZEŠ, která byla pár km vzdálená. Asi v polovině cesty jsme si pod stromy dali svačinky a vydali se k našemu cíli. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí z oblasti zemědělství. Viděly králíčky, kterým pomohly vyčistit klece, daly jim seno naplnily napáječky a za odměnu si je mohly pohladit. Děti také pomohly vyčistit koně, nakrmily ovce, kozy a osla a pohladily si krávy. Následovala už jen cesta zpět. 

Následující den nás čekal další výlet. Ráno jsme nasedli na vlak, který nás odvezl do Olomouce, a poté jsme se vydali v pláštěnkách pěšky ke Korunní pevnůstce do zábavného parku Pevnost poznání. Park se skládal ze čtyř oddělení, které jsme si rozdělili na půl. Po projití prvních dvou oddělení jsme se vydali do přilehlého amfiteátru se naobědvat a poté jsme prošli ta zbylá dvě. Na závěr naše cesty směřovaly do Galerie Šantovka do fastfoodu, kam děti chtěly. Poté už jen zpátky do Třebovic, kam jsme se s malým zpožděním také dostali.

Čtvrtek se nesl ve znamení sportování a pečení. Dopoledne jsme pro děti připravily Selfie výzvu, kdy děti v rámci týmu musely splnit úkoly a u toho se vyfotit. Odpoledne už jsme dováděli na kurtech, kde jsme pro děti připravily soutěže. Poté jsme se vydali zpátky do školy, kde jsme vybrali, co si upečeme na snídani, napsali seznam a šlo se do místního Konzumu. Následně už jen zbývalo všechno upéct. Nejhlavnějším bodem čtvrtka se stalo přespání ve škole. Aby to pro děti bylo všechno ještě záživnější, k večeři jsme si objednali pizzu a promítali film. Noc proběhla v naprostém pořádku, a tak na nás ráno čekala odměna v podobě sladké snídaně. 

Po probuzení si děti nejdříve musely najít snídani, která na ně čekala na zahradě v altánku. Poté jsme uklidili spacáky a karimatky a přemístili se ven, kde děti měly splnit pár úkolů. Hlavním úkolem bylo naplnit kelímek vodou z rybníku Hvězda a donést dostatek vody zpět do školy, aby mohly odhalit, kde se ukrývá poklad. Na závěr dne nám nezbývalo už nic jiného, než jen spočítat body a vyhlásit, jaký tým byl nejlepší. Avšak ceny a pamětní listy si samozřejmě děti odnesly všechny. 

Monča a Lůca

Fotky

Poznáváme řemesla 19. - 23. 7. 2021

Letošní příměstský tábor zaměřený na řemesla jsme měli v trochu jiném režimu, než roky předchozí. Protože jsme už delší dobu uvažovali, jak to udělat, abychom přiblížili dětem kouzlo skla a sklářského řemesla, vydali jsme se na 3 dny do okresu Jablonec nad Nisou, kde se s tímto krásným řemeslem můžeme ještě setkat.

Pondělní den byl tedy ve znamení cestování. Z České Třebové nás čekala cesta do Železného Brodu. Po dosažení cíle jsme se vydali do DDM Mozaika, kde jsme se ubytovali, občerstvili a vydali na obchůzku města. První místo, které jsme navštívili, bylo infocentrum, kde jsme si vyzvedli hrací karty na „Putování po stopách Skřítka Střípka“. Skřítek Střípek nás provázel po celou dobu pobytu a postupně přibližoval sklářské řemeslo. Na různých místech děti hledaly indicie, sbíraly razítka a pro ty, kteří hráli poctivě a svědomitě, ve středu čekala odměna.

První den jsme stihli ještě navštívit krásné Minimuzeum sklářských betlémů a Železnobrodskou zvonici se třemi zvony, které na „naši počest“ rozzvonili. Pak už nás čekala menší procházka ke koupališti a hurá na DDM na večeři, kde na nás čekala výborná polévka a skvělá rajská omáčka. No a po malém odpočinku ještě trochu her na zahradě a honem na kutě.

V úterý jsme po snídani vyrazili do Muzea socialistických vozů a Městského muzea. Navštívili jsme i Běliště, což je jedna z největších a nejkrásnějších roubených staveb v Železném Brodě. Název Běliště tato stavba získala pravděpodobně od bělení prádla.

Další zastávkou byla Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, kde jsme mimo jiné mohli na vlastní oči vidět zpracování skla ve sklářské huti – mistr sklář a ostatní pracovníci před našimi zraky nabírali ze sklářských pánví roztavené sklo, ze kterého vyráběli sovičky a velké šneky. Pak honem na oběd do místní restaurace, kde na nás čekala výborná polévka a ohromná kupa špaget. Po vydatném obědě jsme zavítali do rodinné sklářské dílny Hela Glass, kde jsme si mohli zkusit vyfouknout vlastní baňku – každá byla jiná, ale všechny byly krásné. Na zpáteční cestě jsme poseděli u řeky a vydali se na DDM, kde jsme si trochu odpočinuli, navečeřeli se (tentokrát na nás čekali řízečky) a večerní procházkou jsme ukončili další den.

Středeční den byl ve znamení balení a dalšího cestování. Než jsme se ale vydali na dlouhou cestu k domovu, navštívili jsme ještě jednu rodinnou firmu - DT Glass – zde nám předvedli práci se skleněnými tyčemi, z kterých za pomocí hořáků a spousty zručnosti, vznikla před našimi zraky malá skleněná figurka Pandy. Po krásné ukázce jsme si dali na náměstí rozchod. Kdo poctivě plnil úkoly a sbíral razítka, ten si zašel do informačního centra vyměnit hrací kartu za skleněného Skřítka Střípka, samolepku a skleněnky. Pak už nás čekala cesta do restaurace na sladký oběd, vyzvedli jsme si věci na DDM a hurá na vlak.

Na čtvrtek jsme měli naplánované celodenní tvoření v klubu RÉBUS – vyráběli jsme hmyzí domečky, malovali kamínky, vypalovali klíčenky a technikou Macramé tvořili lístečky. Děti se rozdělily do skupinek a postupně si vyzkoušely všechny techniky a odnesly si spoustu výrobků. I tento den na nás čekal oběd – tentokrát ve Vavřínových lázní, kam jsme se v polovině dne vydali a trochu si od tvoření odpočinuli a načerpali sílu na dodělání všech výtvorů.

No a pátek? To jsme se vyrazili vlakem do Svitav. V muzeu nás čekalo pečení chleba. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o tom, jak chleba vzniká a co vše je třeba, aby se takový chleba povedl. Naučili jsme se písničku a dokonce si i zatancovali. Po obědě, který si tentokrát každý dovezl, následoval rozchod na náměstí. Pak cesta zpět do České Třebové a rozloučení před nádražím.

No a už začínáme přemýšlet, kam nás řemesla zavedou příští rok J.

Letošní tábor nás bohužel provázela určitá vládní omezení, ale i přes to všechno jsem moc ráda, že se tábor uskutečnil.

Děkuji dětem, které byly skvělé, děkuji všem, kteří se nám na našich výletech věnovali a děkuji vedoucím za jejich obětavost, pomoc a svědomitou a skvělou spolupráci ♥.

 

Za rok se budeme těšit! Naděnka, Iveta a Lada.

Fotky

 

Activity I. 19. - 23. 7. 2021

Předposlední červencový týden se nesl v duchu sportovního tábora Activity I. Letos jsme pro velký zájem udělali Activity ve dvou bězích. Za věrnost a zájem všem moc děkujeme, nesmírně si ho vážíme, je to motor do dalších ročníků Activity tábora.

Již před pondělní osmou ranní se před klubem Rébus začali hemžit první nedočkavci, mezi nimiž jsme poznávali známé tváře, které nás provází od samého zrodu tohoto tábora. Hned první den byl zkouškou fyzické zdatnosti všech, protože jsme vyrazili na kolech na bowling do Radavy v Ústí nad Orlicí. Samozřejmě všemu předcházela nevyhnutelná administrativa ohledně testování Covid- 19, kterou všichni zvládli perfektně. Nezapomněli jsme ani na školení ohledně bezpečnosti při jízdě na kole ve skupině. Všichni jsme byli nedočkaví, co nám celý týden přinese za nové zážitky a vydali jsme se jim vstříc na svých kolech. Cestu všichni absolvovali bez jediného zaváhání a po zdárném dojezdu do cíle jsme všichni poměřili svoje síly v bowlingu. Po cestě zpět nás stihlo krátké osvěžení v podobě letního deště, to nás však nerozhodilo a pokračovali jsme dál ke svým domovům.

V úterý jsme měli změnu, byl v plánu Armytest. Bohužel situace ohledně koronaviru nám nedovolila jednotku AČR navštívit. Všechny nás to moc mrzelo, ale náhradní program v podobě bazénu zahojil srdce každého z nás. Všichni jsme se vyblbli na tobogánu a skokáncích. Někteří zarelaxovali ve vířivce a načerpali síly na další dny. Byla to psina, jak se patří, zmáchaní a unavení jsme se vrátili do klubu Rébus, kde jsme se ještě vyblbli na X boxu, fotbálku a kulečníku.

Další cyklovýlet na nás čekal ve středu, kdy jsme měli namířeno do přívratského PinguIN parku. Protože jsme skupinu znali z minulých let, zvolili jsme zážitkovou cestu Dechovkou lesem po singletrailech. Děti cestu zvládly fantasticky a vyzkoušely si i jiný typ cest. Po dojezdu na větší čekala jízda na kárách a na menší řádění v parku. Počasí nám přálo a den jsme si užili, jak se patří.

Na čtvrtek nedočkavě čekal skoro každý z nás, vydali jsme se do Jump Academy - trampolínového centra v Olomouci. Trenérka na nás již čekala a po převlečení jsme se s radostí vrhli na trampolíny. Čas letěl, jako splašený a naše tříhodinová rezervace se rozplynula, jako pára nad hrncem a my upalovali zpátky na vlak do našeho malebného městečka.

Poslední den, bylo až k neuvěření, jak rychle nadešel….. Za odměnu jsme měli v plánu Lasergame v Pardubicích. Jako vždycky to byla pecka a všichni byli nadšení. Vyhráli si děti i vedoucí. Čas vyměřený pro Activity I. se neúprosně blížil ke konci a my jsme se museli vydat zpět na klub Rébus, kde jsme celý týden zhodnotili a rozdali si odměny.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem zúčastněným dětem, byli jste úplně úžasný a práce s Vámi se všemi byla radostí, budeme se na všechny těšit zase za rok. V neposlední řadě patří moje obrovské poděkování všem vedoucím (Hanka Janošíková, Filip Škeřík a Martin Mašek) za jejich perfektní práci a pomoc při realizaci tohoto typu tábora. Tak zase za rooooook ahoooooj J

Fotky

 

Prázdninové putování Březová n. S. 19. - 23. 7. 2021

I letos se konají v Březové nad Svitavou příměstské tábory.

První se uskutečnil ve dnech 19. – 23. 7. 2021 pod názvem Prázdninové putování.

V pondělí 19. 7. 2021 se sešlo 72 dětí v Kulturním domě. Nejdříve je čekalo povinné samotestování na COVID 19. Následovaly soutěže a hry na téma hvězdy a večerníčky. Po tomto dopoledním programu odešly děti na dobrý oběd do školní jídelny. Odpoledne na ně čekala ukázka výcviku policejních psů. Všem se tato ukázka moc líbila. Do konce pondělního programu si děti mohly zahrát fotbal, zajít si na lanový park.

Vzhledem k velkému počtu dětí, bylo nutné rozdělit děti do dvou skupin, které čekal stejný program, akorát v jiný den.

Úterý 20. 7. 2021 vyrazila první skupinka vlakem do Pardubic, kde na ně čekala prohlídka krytu civilní obrany u Pardubického zámku. Zde se děti dozvěděly, jak by to vypadalo, kdyby došlo v době studené války k napadení České republiky. Děti si měly možnost vyplnit pracovní list, který je zavedl a seznámil s okolím zámku. Za vyplněný list je čekala sladká odměna a papírový páv. Poté jsme se vydali na prohlídku Zelené brány. Z brány si prohlédly široké okolí Pardubic a v expozicích Zelené brány se dozvěděly, jak vznikl znak Pardubic.

Pardubice navštívila druhá skupinka se stejným programem ve středu 21. 7. 2021.

Druhá skupinka vyrazila v úterý 20. 7. 2021 vlakem do Brna do lanového parku. Zde si všichni prošli spletitosti lanového parku. Největším dobrodružstvím pro ně byl přejezd přes řeku Svratku.

Lanový park v Brně navštívila druhá skupinka v pátek 23. 7. 2021.

Ve středu 21. 7. 2021 vyrazila první skupinka autobusem do papíren ve Velkých Losinách. Zde si děti mohly prohlédnout expozici o vzniku papíru a následovala prohlídka vlastní výrobny papíru. Po prohlídce si děti mohly v dílnách vyrobit z ručního papíru obálku nebo vyrazit si na papír kytičku. Po chvilce volna, které jsme strávili na dětském hřišti,  následovala cesta k informačnímu centru Kouty nad Desnou, odkud jsme pokračovali s panem průvodcem na prohlídku přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Zhlédli jsme film, jak tato elektrárna vznikla a jak funguje. Poté jsme pokračovali tunelem k turbínám. Nasedli jsme opět do autobusu a jeli k Dolní nádrži a odtud dlouhým výjezdem k Horní nádrži. Při cestě nahoru nás čekal krásný pohled na Jeseníky a hlavně na nejvyšší horu Moravy Praděd. Při dnešním výletě nesměla chybět procházka kolem Horní nádrže s překrásným výhledem. Děti měly možnost si vyplnit pracovní listy o tom, jak fungují elektrárny, jaké jsou druhy elektráren. Všechny děti byly odměněny hodnotnými odměnami ze společnosti ČEZ. Následovala cesta domů.

Druhá skupinka absolvovala tento výlet ve čtvrtek 22. 7. 2021.

Ve čtvrtek 22. 7. 2021 odjela první skupinka vlakem do hvězdárny Brno. V digitáriu jsme shlédli, jak to vypadá na hvězdné obloze, dozvěděli se něco o planetách a hvězdách. Následovali dva zajímavé filmy o astronautech a hvězdách. Po krátké přestávce jsme odešli k dalekohledu, abychom pozorovali slunce. Některým dětem se to povedlo. Program ve hvězdárně jsme zakončili kvízem o vesmíru. Nakonec jsme vyrazili na nákupy.

Druhá skupinka navštívila hvězdárnu v Brně v pátek 23. 7. 2021.

V pátek 23. 7. 2021 odjely obě skupinky do Brna, jedna do lanového parku a druhá do hvězdárny. Po společné cestě z Brna jsme odešli do kulturního domu, kde jsme se s táborem rozloučili. Děti dostaly pamětní listy a odměny.

Děkujeme Městu Březová nad Svitavou, obcím Pohledy, Brněnec, Lavičné, Rozhraní, Želivsko a Bělá nad Svitavou za finanční podporu.

Vedoucí PT Pavla, Jana, Natálie, Martin, Tereza, Zuzana, Jitka a Jana

Fotky

 

Prázdniny s Kamarádem 26. – 30. 7. 2021

Letošní tábor jsme začali návštěvou muzea. Děti shlédly výstavu Velorexů, dozvěděly se zajímavosti o vzniku českotřebovského znaku a o chovu včel. Pak si také samy vyrobily pěknou voňavou svíčku. Odpoledne si ještě v Rébusu nazdobily krabičku a baťůžky, které pro ně ušila „kamarádka“ Iveta.

V úterý nás čekal výlet do Kladrub nad Labem, do hřebčína. Dozvěděli jsme se, že zde chovají hlavně koně, které se zapřahují do kočárů.

Ve středu jsme si trošku zasportovali v Přívratu. Stříleli jsme z luku, zdolávali lanové centrum. Děti jezdily na motodromu a kluci si zahráli fotbálek. Pak jsme si pochutnali na výborné pizze.

Ve čtvrtek jsme zase cestovali, tentokrát až na Moravu. Čekala nás prohlídka Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Na chvilku jsme se ocitli v dřevěném městečku, jakoby v jiné době.

No a v pátek jsme strávili na zahradě u Smyčkových, v Semaníně. Děti si nejdříve „hrály“ s hlínou, mohly využít přírodní tobogán, houpačku, pochutnaly si na párečkách s topinkami a ještě jsme se zašli podívat na papoušky k Herynkům. Tábor jsme ukončili v Rébusu. Dětem zůstaly dárečky na památku a hlavně, snad, krásné vzpomínky na letošní příměšťák.

 

Tak za rok ahoj /C + I + S /

Fotky

 

Od semínka po sklizeň 27. - 30. 7. 2021

Náš skvělý mini táborek započal netradičně od úterý. První den, jsme se všichni seznámili nenásilnou formou na zahradě našeho klubu Rébus. Program tábora byl zaměřený na naší komunitní zahradu, která byla místem, kde jsme společně strávili mnoho času. Po vynikajícím obědě ve Vavřínových lázních, jsme si společně vytvořili zápich do květináče. Ten se skládal z korálků s písmenky, které tvoří jméno dětí. Po kreativní části jsme se s chutí vrhli na sestavování budek pro venkovní ptactvo a seznámili jsme se s tím, co je vhodné do krmítka ptáčkům dávat a jaké druhy u nás v ČR na zimu zůstávají.

Druhý den jsme měli našlapaný už od samého rána - čekala nás úprava zahrady a plení našeho cuketovo-dýňového záhonku. Všem šla práce dobře od ruky a po sladkém obědě v podobě dukátových buchtiček, jsme se odebrali zpět do klubu Rébus, kde nás čekala přednáška o včeličkách. Dnes již všichni účastníci tohoto tábora vědí, jak významnou roli tento malý tvoreček na světě má a jaké produkty nám dává. Poté následovalo oblíbené téma - sukulenty. S významnými zástupci jsme se seznámili, přesadili si je a každý si nového kamaráda odnesl domů.

Třetí den byl ve znamení výletu a nocování v Rébusu. Celý týden jsme se na tento den všichni moc těšili a byli zvědaví, co nám ten den přinese za nová dobrodružství. Vyrobili jsme si svíčku z včelího vosku, která nám připomněla, jak moc musíme včelu chránit. No a taky jsme si popovídali o včelách samotářkách a ostatních druzích hmyzu, kteří jsou častými návštěvníky hmyzího hotelu. Dozvěděli jsme se, jak si takový hotel vytvořit doma z vlastních zdrojů a jeden malý jsme si všichni odnesli, jako dárek domů. Po obědě jsme se odebrali všichni na autobus, který nás odvezl do Ústí nad Orlicí, kde jsme navštívili zdejší zahradnictví Šťastný. Všichni jsme si odnesli nádherné truhlíky, do kterých jsme si zasadili květinky, které se nám líbily. Pak jsme si pohráli na dětském hřišti a upalovali na vlak zpátky. Po návratu na Rébus jsme byli všichni patřičně unavení, ale i přes únavu jsme se vydali na lesní hledačku. Večer jsme si udělali vlastnoručně večeři a spokojení ulehli do svých spacáků.

Poslední den ráno jsme si udělali vafle s ovocem a šlehačkou, po kterých se doslova zaprášilo. Všem nám moc chutnalo. Pak, už bylo na programu, jen rozloučení a odměny, no a hlavně úklid všech věcí. Domů jsme všichni odcházeli spokojení a s obrovskou náručí všemožných odměn.

 

Všem zúčastněným dětem moc děkuji za skvělý tábor, který jsme si všichni užili na plný pecky. Závěrem děkuji organizaci MAS Orlicko, za možnost realizace tohoto typu tábora a obrovské poděkování patří mojí skvělé kolegyni Hance Janošíkové za perfektně odvedenou práci táborové vedoucí. 

Fotky

 

Prázdninové hrátky se zvířátky 2. – 6. 8. 2021

První půlka prázdnin je za námi a my již tradičně začínáme první srpnový týden táborem, ve kterém se potkáváme se spoustou zvířátek. Hned v pondělí nás přijel navštívit pan hasič s pejsky, kteří umí zachránit živé bytosti ze závalů, lavin a podobných katastrof. Ukázal nám, jakým výcvikem pejsci musí projít a jaké musí složit zkoušky. Za odměnu jsme si mohli pohladit i dvouměsíční štěně Výmarského ohaře. Odpolední program se týkal výroby náramků a potisku tašek bramborovými razítky.

A v úterý hurá do ZOO! Tentokrát to byla Olomouc. Přálo nám pěkné počasí, zvířátka se slunila a my je mohli všechna obdivovat.

Středa byla věnována turistice. Vydali jsme se do Červené Vody a naším cílem byla rozhledna na Křížové hoře. Kopec to byl věru pořádný, ale cesta byla zpestřena QR kódy s otázkami, tak jsme se ani nenadáli a stáli pod rozhlednou. Po vystoupání 130 schodů nás čekal výhled, který byl překvapivě pěkný, i když cestou nahoru pár kapek spadlo. Jako bychom uměli zázraky a z rozhledny mraky rozehnali, cestou dolů nás už doprovázelo sluníčko, a co bylo mokré, pěkně vysušilo.

Ve čtvrtek jsme se těšili na Bruno family park. Den to byl doslova uplakaný. Pršelo od samého rána. My jsme si ale radost zkazit nedali, protože nás čekala spousta zajímavých atrakcí schovaných pod střechou. Vyřádili jsme se, co se dalo, zhltli jsme párek v rohlíku a osvěžili se džusem a ještě hurá na atrakce. Čas utíkal jako voda a my se vydali deštivým odpolednem zpátky na vlak.

Na páteční den připadla návštěva Pohádkové zahrady. Tam na nás čekala zvířátka, která byla týraná nebo měla zdravotní hendikep. Už při vstupu nás vítaly kozy, pejsek a prase Oliva. Děti se seznámily i s papouškem Bedřichem nebo hadem Hugem. Byly ze zvířátek nadšené, donesly jim z domu i nějaké ovoce a zeleninu. Těsně před obědem jsme se vydali na vlak zpátky do České Třebové. Všichni jsme si tábor užili, rozloučili se s přáním pěkné druhé prázdninové půlky a zase někdy na viděnou!

Hanka, Jana, Pavla a Karinny

Fotky

Super prázdniny 9. - 13. 8. 2021

V pondělí 9. 8. 2021 se sešlo 53 dětí v kulturním domě Březová nad Svitavou. Nejdříve je čekalo postupně povinné testování na covid 19. Po testování byly děti rozděleny do pěti barevných oddílů. Následoval zábavný kvíz o Praze, poznávání Večerníčků a spoustu dalších zajímavých her. Po vzájemném seznamování jsme odešli do školní jídelny na oběd. Odpoledne za nám