Z našich táborů

2021

Activity

2020

Mini příměšťák 1. - 3. 7. 2020

V termínu 1. – 3. července 2020 připravil Dům dětí a mládeže Kamarád pro děti školního věku příměstský tábor s názvem „Minipříměšťák“. První den se všichni plní očekávání sešli v DDM Kamarád, po krátkém přivítání následoval přesun do parku Javorka.  Již tradičně celé dopoledne patřilo různým volnočasovým aktivitám, hrám a soutěžím, nechyběl také bowlingový turnaj v Národním domě. 

Po náročném dopoledni nás čekala odměna v podobě výborného obědu.  Odpoledne bylo věnováno rukodělné aktivitě a děti si vyrobily krásné tužkovníky. 

Ve čtvrtek se děti mohly těšit na celodenní výlet do Zoo v Olomouci. Už cesta vlakem byla pro mnohé velkým zážitkem. Kromě prohlídky vzácných druhů zvířat jsme si užili spoustu zábavy v Lanáčku a ti nejodvážnější vystoupali na vyhlídkovou věž. 

Poslední den jsme opět cestovali,  tentokrát do Bludova. Návštěva Pradědova muzea byla úžasná, děti byly nadšené. Expozice tohoto muzea nabízí hry o přírodě, historii a řemeslech Jeseníků.  Děti si v dětské vesničce mohly hrát na kuchaře, na průvodčího, hokynáře, ježibabu i hospodského. Dětské přírodní hřiště nabízí lodičkovou rychlodráhu, klouzačky, lanovku a spoustu dalších atrakcí. 

Za pouhé tři dny našeho táborování si  děti jistě užily spoustu krásných okamžiků s novými kamarády, výletů, vyrábění,  her i soutěží. Věříme, že si odnesly spoustu pěkných zážitků a vzpomínek. 

Fotky

 

Příměstský tábor Nezapomenutelná cesta podle Julese Verna 6. 7. – 10. 7. 2020 Česká Třebová

Náš společný týden jsme si dovolili začít se seznamovacím dopolednem, kdy se nám samozřejmě představily děti, ale také si i oni pro nás připravily zajímavé otázky. Následovalo tedy několik seznamovacích her, po kterých jsme přešly na rozdělení dětí do týmů, kde dostaly za úkol vyrobit si svůj týmový erb podle názvu, který si vylosovaly. Vznikly nám tedy týmy jako Lovci pokémonů, Kokosáci nebo Trosečníci. Erby si děti následně vystavily ve třídě a společně jsme utíkali na oběd. Poté už na nás čekala první hra, která nesla název Dvacet tisíc mil pod mořem, což byla také první kniha Julese Verna, kterou jsme si představili.

V úterý následovala vzdálenější a především pěší túra na Srnov. A tak jsme si sbalili baťůžky, ve kterých nesměla chybět ani svačinka s pitím, ale především buřty, které se opékaly k obědu. Během cesty děti plnily nejrůznější úkoly, díky kterým za správné odpovědi získávaly body do svého týmu a cesta jim tak utekla rychleji. Po rozdělání ohně a snězení buřtů jsme si ještě zahráli míčové hry a pomalu vyrazili zpět do České Třebové.

Následující den jsme začali s hrou „Mravenci“, kde největší roli hráli nafukovací balónky, které se přivázaly k pasu dětí a děti měly za úkol, navzájem si je prasknout bez toho aniž by použily ruce. K našemu milému překvapení je tato hra velmi bavila a tak jsme si jí zahráli ještě v průběhu dalších dnů. Také na nás čekala další hra nesoucí název knihy Jeluse Verna, a to Na kometě. Vytvořilo se několik stanovišť, ve kterých děti měly splnit různé úkoly, jako přejít poslepu vyznačenou trasu, pomocí lžíce přenést pingpongový míček z jedné strany na druhou anebo třeba zapeklitý úkol, kdy si děti umístily minci mezi hýždě a musely jí přenést na druhou stranu a vhodit jí do mističky.

Čtvrtek se nesl ve znamení zvířátek, kdy jsme společně vyrazili vlakem do ZOO Olomouc a děti tak mohly vidět spoustu zajímavých a pro někoho i třeba nových živočichů.

Jelikož byl pro nás pátek posledním, společným dnem, tak nesmělo chybět shrnutí celého týdne, co se komu líbilo nejvíce a co třeba naopak nejméně. Avšak nechyběly ani nejrůznější aktivity. Asi tou nejzajímavější aktivitou tohoto posledního dne se stal závod Spartan race, kdy jsme vyrazili na Hory, kde už byly přichystané pro děti překážky a oni je v časovém intervalu postupně probíhaly. Protože bylo velké teplo, tak bylo během překážek nachystané malé osvěžení v podobě vytahování jablek pusou z kbelíku vody. Po doběhnutí všech dětí do cíle na ně čekal poklad ve formě balónů a několik sladkých drobnůstek k tomu.

Následovalo už jen rozloučení s celým týdnem a předání pamětních listů.

Anička, Lucka a Monča

Fotky

 

Příměstský tábor Poznáváme řemesla 13. – 17. 7. 2020

Jak je již několik let zvykem, i letos se uskutečnil příměstský tábor zaměření na poznávání různých řemesel. 

Pondělní den jsme zůstali na DDM, kde jsme se hned ráno rozdělili na dvě poloviny. Měli jsme totiž naplánované dvě dílničky – jedna byla věnována pletení z přírodního materiálu – pedigu, doplněná ručním šitím.  Děti si vyrobili sluníčko. Druhá dílnička byla tak trochu tajemná – děti malovali na vodní hladinu a tyto „malůvky“ pak přenášeli na různé samé materiály – papír, podtácky, látku.  Po dobrém obědě, který pro nás připravili v Národním domě v Javorce, se skupinky prohodily. Své výtvory si samo sebou děti odnesly ještě ten den domů.

V úterý jsme se vlakem a autobusem vydali na cestu do Loštic, kde jsme navštívili muzeum olomouckých tvarůžků a židovskou synagogu. Muzeum bylo plné zajímavostí, promítali tam i krátký film o tom, jak vlastně tvarůžky vznikly. Po nákupu v podnikové prodejně jsme se ještě přesunuli do židovské synagogy, kde nám milým a nenásilným způsobem přiblížili tradice a zvyky této komunity. 

Středeční den byl věnován celodennímu výletu do centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Cesta autobusem byla trošičku náročná, ale nakonec jsme ji zvládli. Při příjezdu do centra jsme dětem rozdali kartičky, na kterých plnily úkoly na jednotlivých stanovištích, které musely vždy najít. Ten, kdo úkol zvládl, dostal malou sladkou odměnu. Jinak centrum Eden je určitě dobrým typem na výlet s rodinou – je zde spousta domečků, v každém z nich se představí jiné řemeslo. Některá řemesla si děti mohly i za menší poplatek vyzkoušet a svůj výtvor odnést domů. 

Ve čtvrtek jsme se vydali vlakem do Lanškrouna, kde jsme měli domluvenou návštěvu Střední zemědělské školy. Děti měly možnost osobního kontaktu s domácími a hospodářskými zvířaty. Vyzkoušely si i na umělém vemeni, jak se dojí kráva. Což byl určitě zajímavý zážitek. V době oběda jsme se rychle přesunuli k místnímu rybníku, kde na nás čekali rybáři. Ujali se nás jak vlastních, dětem připravili i malé občerstvení, připravili oheň na opékání špekáčků, nachystali doplňkové hry, ale hlavně – děti si vyzkoušeli samotné rybaření a každý si zažil ten pocit vytáhnout na prutu rybku, chytit ji a pak zas pustit. I když rybáři byli naším alternativním programem – původně jsme měli navštívit Sázavskou pekárnu, kam jsme bohužel kvůli pandemii, nakonec nemohli, troufám si říct, že dětem se tato alternativa opravdu moc líbila a užily si ji.

No a pátek? Pátek jsme vyrazili do Svitav. V muzeu jsme se rozdělili na dvě poloviny – jedna polovina se věnovala krásné technice vitráž/cínování – děti si vyrobily šperk. Druhá skupina navštívila velmi zajímavou výstavu děl českého výtvarníka Pavla Matušky. Děti se ještě před cestou na oběd stihly prostřídat. Tak nikdo o nic nepřišel. Následoval oběd, rozchod na náměstí, cesta zpět do České Třebové a rozloučení na DDM, s příslibem, že i příští rok vymyslíme nějaký zajímavý program na poznávání dalších krásných řemesel.

Děkuji dětem, které byly skvělé, děkuji všem, kteří se nám na našich výletech věnovali a děkuji vedoucím za jejich obětavost, pomoc a skvělou spolupráci.

Za rok se budeme těšit! Naděnka, Iveta a Lada

Fotky

 

Příměstský tábor Prázdninové putování 13. – 17. 7. 2020 Březová nad Svitavou

V pondělí 13. 7. 2020 se sešlo 43 nedočkavých dětí v kulturním domě, kde byly rozděleny do čtyř barevných oddílů. Po seznamovacích hrách a soutěžích jsme odešli do školní jídelny na chutný oběd. Po obědě následovaly soutěže a hry na atletickém hřišti. Děti si měly možnost, díky ochotě AMK Březová nad Svitavou, vyzkoušet střelbu ze vzduchovky na terč. Při střelbě jim asistovali nejen vedoucí, ale i za AMK pan Bedřich Škraňka.

V úterý 14. 7. 2020 jsme se sešli na nádraží ČD a odtud vyrazili do Brna. V Brně na nás čekala asi 7 km plavba na raftech po řece Svratce, od mostku do ZOO až k Antroposu v Pisárkách. Děti si plavbu náležitě užily. Po cestě zažily spoustu soutěží a her a někteří se i vykoupaly.

Ve středu 15. 7. 2020 jsme odjeli autobusem do Moravského krasu, a to do Jeskyně Výpustek. Po prohlídce jeskyní nás autobus odvezl kousek za obec Křtiny, odkud jsme se pěšky vydali k Rudickému propadání a kolem vápencových skal do obce Rudice. Zde jsme si prohlédli expozici ve větrném mlýně.

Ve čtvrtek 16. 7. 2020 na nás opět čekal výlet autobusem, tentokrát do keltského skanzenu v Nasavrkách. Rozdělili jsme se do dvou skupinek. První si s průvodkyní prohlédla skanzen, kde se dozvěděla něco o životě Keltů, zatímco druhá skupinka si mohla vyzkoušet, jak Keltové bojovali. Asi po hodině se obě skupinky vyměnily. Po programu v keltském skanzenu jsme se vydali po stopách Keltů naučnou stezkou. 

A máme tu pátek 17. 7. 2020, poslední den našeho příměstského tábora. Tentokrát jsme se vydali vlakem, k rybníku Rosnička ve Svitavách. Zde na nás čekal pan Vrána z Městského muzea Svitavy, který měl pro nás připravenu poznávačku ptáků, hmyzu a obojživelníků. Děti měly možnost chytat hmyz a vodní živočichy do sítí a pomocí nápověd určit, co chytily. Zkusily si sestavit ptačí budku a poznat ptáčka, který se zachytil do připravených sítí. Cestou za poznáním nás přepadl déšť, tak jsme rychle spěchali do Muzea Svitavy, kde po odpočinku následovala prohlídka výstavy o netopýrech. Zde jsme také naše celotýdenní putování ukončili.

Tým vedoucích Tereza, Jana, Martin a Pavla

Fotky

 

Příměstský tábor Nezapomenutelná cesta podle Julese Verna 13. – 17. 7. 2020 Třebovice

Náš společný týden jsme si dovolili začít se seznamovacím dopolednem, kdy se nám samozřejmě představily děti, ale také si i oni pro nás připravily zajímavé otázky. Následovalo tedy několik seznamovacích her, po kterých jsme přešly na rozdělení dětí do týmů, kde dostaly za úkol vyrobit si svůj týmový erb podle názvu, který si vylosovaly. Vznikly nám tedy týmy jako Lovci pokémonů, Kokosáci nebo Trosečníci. Erby si děti následně vystavily ve třídě a společně jsme utíkali na oběd. Poté už na nás čekala první hra, která nesla název Dvacet tisíc mil pod mořem, což byla také první kniha Julese Verna, kterou jsme si představili.

V úterý jsme se s dětmi vydali vlakem do Olomouce, kde jsme přestoupili na MHD, a naší cílovou destinací se stala ZOO, kde děti viděly nejrůznější živočichy. 

Středeční den jsme začali s hrou „Mravenci“, kde největší roli hráli nafukovací balónky, které se přivázaly k pasu dětí a děti měly za úkol, navzájem si je prasknout bez toho aniž by použily ruce. K našemu milému překvapení je tato hra velmi bavila a tak jsme si jí zahráli ještě v průběhu dalších dnů. Také na nás čekala další hra nesoucí název knihy Jeluse Verna a to Na kometě. Vytvořilo se několik stanovišť, ve kterých děti měly splnit různé úkoly, jako přejít poslepu vyznačenou trasu, pomocí lžíce přenést pingpongový míček z jedné strany na druhou anebo třeba zapeklitý úkol, kdy si děti umístily minci mezi hýždě a musely jí přenést na druhu stranu a vhodit jí do mističky. Odpoledne jsme se také vydali na kurty, kde se hrála vybíjená, Cukr, káva, limonáda nebo překvapivě oblíbený Petanque. 

Čtvrtek se nesl ve znamení další knihy a to Číňanovi trampoty v Číně. Hra byla rozdělena do několika stanovišť, kde děti měly za úkol rozluštit šifry, uhádnout známou písničku dle krátké ukázky či vyluštit text, který byl zapsán pomocí Morseovy abecedy. Avšak nejhlavnějším bodem čtvrtka se stalo přespání ve škole. Aby to pro děti bylo všechno ještě záživnější, k večeři jsme si objednali pizzu, k tomu promítali film, následovalo několik her a samozřejmě nemohla chybět menší, dětská diskotéka. Když už si děti myslely, že jdou spát, připravili jsme si pro ně noční hru. Po škole jsme do zavařovacích sklenic zapálili svíčky a ke každé svíčce připravili úkoly. Děti chodily ve dvojicích, ale i tak ti nejmenší měly sem tam strach. Noc proběhla v naprostém pořádku a tak na nás ráno čekala odměna v podobě sladké snídaně. 

Po probuzení jsme se v pátek nasnídali, uklidili spacáky a karimatky a přemístili se do tělocvičny, kde jsme opět hráli několik her. Na závěr dne nám nezbývalo už nic jiného, než jen spočítat body a vyhlásit, jaký tým byl ze všech nejlepší. Avšak ceny a pamětní listy si samozřejmě děti odnesly a rozutekly se na prázdniny. 

Anička a Lucka

Fotky

 

Příměstský tábor Prázdniny s Kamarádem 20. – 24. 7. 2020

Tak už to máme zase za sebou. A co? No přece náš příměšťák". S Claudií, Ivetou, Sylvou a spoustou kamarádů. 

Letos jsme začali ukázkou výcviku pejsků na Podhorce. A odpoledne si nazdobili trička, které děti nosily celý týden. Také jsme vyráběli, a v pátek si každý kamarád odnesl pěknou misku- hrneček, které ještě Ivča " vypálila". V úterý jsme jeli do Častolovic. Prošli jsme si krásným zámkem a podívali se na zvířátka do minizoo. Ve středu jsme trošku více sportovali. Nejdříve jsme si zahráli minigolf u koupaliště a pak jsme si vyšlápli na zámeček v Rudolticích spojený s prohlídkou a tak trošku " blouděním" ve sklepení. Čtvrtek byl " voňavý". Jeli jsme totiž do "svíčkárny" v Olomouci. Děti byly spokojené, obarvily si svíčky, nakreslily " sovičku", vykrojily mýdlo a naplnily lahvičky voňavou solí. V pátek nás už jen čekal bowling, ale někteří se na něj těšili celý týden. 

Myslím, že jsme si náš týdenní tábor užili, počasí bylo nádherné, poznali jsme nové kamarády a o to nám šlo.

Takže za rok zase ahoj. Sylva

Fotky

 

Příměstský tábor Od všeho trochu 27. 7. - 31. 7. 2020

Náš tábor začal v pondělí seznámením na DDM, po té jsme si děti rozdělili do tří skupin. První tvořila jehelníčkový prstýnek, druhá motýlka, coby zápich do květináče a třetí malého skřítka. Všechny skupiny se prostřídaly, poté byl oběd a po obědě jsme šli na zmrzlinu a do Javorky, kde jsme hráli seznamovací hry. V úterý byl domluvený pan ,,Davído" který za námi přijel z lesa u Prahy, přivezl spoustu šamanských bubnů, na které jsme po obsáhlé přednášce všichni v jednu dobu hráli i experimentovali. „Davído“ nám představil i jiné vzácné a pro mnohé neznámé nástroje, na které nám i zahrál. Vše se odehrálo v příjemném prostředí parku Javorka. Bylo krásně, ostatně jako celý týden, a tak jsme s dětmi v parku zůstali, hráli hry a plnili jsme společně úkol od jedné  kolegyně,  a to slovo vytvořené pomocí dětí a nás ,,WOBENZYM". Ve středu jsme šli s dětmi na celodenní výlet do Semanína. Zde jsme si vyzkoušeli Knajpův chodník, v teple, jaké bylo, to přišlo vhod a při cestě zpět jsme to zopakovali. Šli jsme dál do místního lesa, kde se děti pokoušely založit oheň, nakonec se to povedlo a opekli jsme si buřty. Ve čtvrtek byla připravená „šipkovaná“, kde děti ve dvou skupinách plnily úkoly a za odměnu je na konci čekal sladký poklad. Před špagetovým obědem si ještě pohrály v horském areálu. Při cestě zpět, neb byly opravdu moc hodné, se vykoupaly v soukromém bazénu, kde si to moc užily. V pátek jsme byli v DDM, kde jsme celé dopoledne tvořili ochranný náramek mala a lapač snů. Po obědě jsme hráli deskové hry a rozdali jsme pamětní listy s drobnostmi. A pak zazvonil zvonec a příměštáku byl konec.

Gabča, Aneta a Honza

Fotky

 

Příměstský tábor Prázdninové hrátky se zvířátky I.  3. – 7. 8. 2020

Jak již bývá tradicí, na začátku srpna jsme zahájili příměstský tábor Hrátky se zvířátky I. Většina dětí byla již „starými mazáky“, ale našli se i noví zájemci. Stačilo nám dopoledne, abychom se seznámili a mohli se pustit do zajímavého vyrábění. Na programu bylo sestavení modelu letadla, potisk triček a plstění. Počasí nám tedy vůbec nepřálo. Cestou na oběd jsme pěkně zmokli. Naštěstí nám v Národním domě poskytli azyl a ukázka dravců mohla proběhnut tam. 

V úterý počasí vypadalo podobně, zataženo a déšť. Cestou do Dvora Králové se ale počasí trochu umoudřilo a my si mohli prohlédnout zvířátka bez deštíků a pláštěnek. Na začátku jsme si poslechli zajímavé vyprávění o plazech a dokonce jsme si mohli vzít hada, korálovku červenou, třeba kolem krku. 

Středa už byla plná sluníčka a na nás se těšila zvířátka ve Střední zemědělské škole v Lanškrouně. Viděli jsme koníky, kravičky, kozy a ovce. Zkrátka spoustu hospodářských užitečných zvířátek. Odpoledne jsme se těšili na minigolf a zvládli jsme krátkou návštěvu příměstského tábora v Yacht klubu.

Čtvrtek byl asi dnem, na který se děti nejvíce těšily. Výlet do Mirákula jsme zvládli, i když nás po cestě čekaly nemalé nástrahy v podobě zpoždění vlaku. Ale den jsme si užili, jak se patří. Bonusem na závěr byl vodní svět, ve kterém se děti pořádně osvěžily.

A týden utekl jako voda ve vodním světě. Původně plánované setkání s pejsky nedopadlo, ale výlet na Kozlov s hledáním obálek byl také fajn. A na závěr zajímavé pokusy se suchým ledem, které děti moc bavily. Nezbývalo nám nic jiného, než si popřát krásný zbytek prázdnin a za rok se zase budeme těšit.

Hanka, Jana, Pavla a Aneta

Fotky

 

Příměstský tábor Prázdninové hrátky se zvířátky II  3. 8. – 7. 8. 2020

V pondělí naše týdenní cesta začala v Rébusu, kde jsme si nejprve zahráli hry na seznámení a poté následovalo dopoledne plné vyrábění. Jako první na řadu přišlo sestavit letadélko, které samozřejmě nejvíce zaujalo chlapce, kteří se nemohli dočkat, až ho půjdeme společně vyzkoušet. Avšak protože nám celý den propršelo, zkoušeli jsme si ho pouštět pouze uvnitř, ale ovšem i to stačilo ke spokojenosti všech. Následovalo vyrábění triček. Protože se celý týden nesl ve znamení zvířátek, děti dostaly tiskátka různých druhů zvířátek, kterými si následně potiskly tričko. Vznikla z toho opravdu krásná trička, která se v průběhu týdne objevovala už jako součást oděvů u dětí. Následně jsme se mezi kapkami deště vydali na oběd, po kterém na nás čekala ukázka dravců, kde si děti mohly nejen dravce pohladit, ale také si je podržet na ruce. 

Ani v úterý se na nás neusmálo štěstí v podobě počasí, my jsme se však nevzdali a vyrazili jsme do Lanškrouna na SŠ Zemědělskou, kde na nás čekala paní, která nám ukázala koně, krávy, telátka, ovečky, králíky a mnoho dalšího. Děti si je mohly jak pohladit, tak především nakrmit, z čehož byly naprosto unešení. Po prohlídce SŠ Zemědělské jsme se následně vydali na výstavu do městského muzea a pak nás už jen čekala cesta domů. 

Ve středu na nás čekala ZOO Dvůr Králové, kde jsme se setkali s paní, která nám popovídala o všech možných zvířátek, následně také přinesla na ukázku Korálovku, ze které děti byly nadšené a ti největší odvážlivci si jí také vzali k sobě. A protože se už na nás usmívalo sluníčko, tak jakmile skončila přednáška, vydali jsme se prozkoumat celou ZOO.

Ve čtvrtek na nás čekalo asi to největší dobrodružství z celého týdne. Vyrazili jsme do Mirakula. Na tento den se nás děti ptaly už od začátku týdne a tak na nich byla vidět opravdová radost, že se konečně dočkaly a jedeme. Jelikož bylo opravdu krásně, tak jsme kromě suché stránky areálu využili také vodní svět, kde se děti smočily od hlavy až k patě a bylo to příjemné ochlazení nejen pro ně, ale také pro nás. Výlet jsme všichni zvládli bez jakéhokoliv zranění a vydali se na zpáteční cestu domů. 

Poslední den tohoto týdne jsme zakončili na Jelenici, kde si děti zahrály několik her, a protože ve čtvrtek měly samozřejmě prolézaček málo, tak i zde vyzkoušely veškeré prolézačky, které našly. Naši cestu jsme zakončili v Javorce. A protože bylo velké teplo, tak ti nejodvážnější si smočili nohy v potůčku. Následovalo už jen shrnutí celého týdne, předání pamětních listů a rozprchli jsme se na zbytek letních prázdnin. 

Anička, Lucka a Monča

Fotky

 

Příměstský tábor Super prázdniny Březová nad Svitavou 10. - 14. 8. 2020

V pondělí 10. 8. 2020 se sešlo 50 nedočkavých dětí v sále kulturního domu. Zde byly rozděleny do pěti barevných družstev. Po vzájemném seznámení na děti čekalo překvapení, a to návštěva jednotky sboru dobrovolných hasičů. Zde byl pro děti připraven velice zajímavý program. Děti se rozdělily do čtyř týmů a postupně absolvovaly jednotlivá stanoviště. 

Na prvním se seznámily se zásahovým vozidlem hasičů (co se v něm nachází a na co se co používá). Na druhém stanovišti si měly možnost vyzkoušet vysílačky a rozhazování a motání hadic. Na třetím stanovišti na ně čekalo vybavení hasiče do zásahu (přilba, boty, oblečení, dýchací technika atd.). Děti měly možnost si toto vybavení i vyzkoušet. Na čtvrtém stanovišti se dozvěděly něco o první pomoci při úrazech. Dětem se návštěva u hasičů moc líbila a chtěli bychom touto cestou poděkovat za možnost jejího navštívení panu veliteli Jaroslavu Vlkovi. Program si pro nás připravil náš vedoucí a člen výjezdové jednotky Martin Čuhel.

Po pestrém programu u hasičů nás čekal vydatný oběd ve školní jídelně. Odtud jsme se přemístili na atletický stadion. Zde na děti čekala střelba ze vzduchovky, kterou si pro nás připravil AMK Březová nad Svitavou a na vše dohlížel pan Bedřich Škraňka. Kromě toho si děti měly možnost zaskákat v pytlích, přetahovat se lanem nebo zaskákat do dálky. Dále jsme hráli spoustu zajímavých her.

V úterý 11. 8. 2020 jsme se vydali autobusem do Boru u Skutče. Odtud nás čekal asi   7 km okruh kolem Toulovcových maštalí. Procházka nás vedla lesy, vyhlídkami, broděním přes vodu do Toulovcových maštalí (labyrintu zajímavých skalních útvarů). Krásná procházka. Po návratu k autobusu, jsme se přesunuli, k rozhledně Terezka, která nám nabídla zajímavou podívanou do okolí.

Ve středu 12. 8. 2020 naše cesta vedla do Moravské Třebové, kde jsme navštívili ve zdejším zámku expozici mučírny a alchymie. Na nádvoří jsme měli možnost shlédnout šermířské vystoupení. Zbyl nám i čas si pohrát na zdejším hřišti a ochladit jazýček zmrzlinou na náměstí. 

Ve čtvrtek 13. 8. 2020 jsme se vydali opět autobusem do přírod, a to na Dolní Moravu. Lanovkou jsme se vyvezli ke Stezce v oblacích. I když se některé děti bály, zdárně jsme vyšli na její vrchol a rozhlíželi jsme se po okolí. Počasí nám přálo, tak bylo vidět hodně daleko. Dolů jsme se vrátili opět lanovkou. Odpoledne děti strávily dováděním v Mamutíkově vodním světě a Lesním parku. Domů jsme odjížděli unavení, ale spokojení.

A máme tu pátek 14. 8. 2020, poslední den našich super prázdnin. Vlakem jsme odjeli do Svitav a šli naučnou cestou nejdříve k domečku Včelí matky a pak k pramenům řeky Svitavy. Cestou jsme si vyzkoušeli venkovní posilovnu. Rozloučili jsme se kulturním domě, kde na všechny čekaly odměny a sladkosti.

Tým vedoucích Jana, Lenka, Petra, Martin a Pavla

Chtěli bychom touto cestou poděkovat Městu Březová nad Svitavou, obcím Pohledy, Brněnec, Rozhraní a Želivsko za poskytnutí finančních prostředků na oba příměstské tábory.

Fotky

 

Příměstský tábor Poznávání domova 20. – 24. 7. 2020

Třetí ročník příměstského tábora „Poznávání domova“ jsme ve skvělém počtu 25 účastníků zahájili již tradičně v klubu Rébus. Pondělí nám přineslo seznamovací hry a společné aktivity. V úterý jsme celá skupina vyrazila do Olomouce, kde na nás čekal turistický průvodce. Dozvěděli jsme se plno zajímavých informací o historické části města Olomouc. Středeční den byl věnován v rámci poznávání domova cyklo výletu do vodáckého tábořiště v Cakli, kde jsme měli na programu kánoe, horolezeckou stěnu i lukostřelbu. Další den jsme opět vyrazili do města Olomouc a vzhledem k tomu, že jsme ho při poslední návštěvě poznali z historické části, tak jsme tentokrát okusili sportovní aktivitu. Navštívili jsme místo JumpAcademy Olomouc, kde jsme měli pro naši skupinu vyhrazené trampolínové centrum. Poslední den příměstského tábora jsme zakončili opět v duchu turistiky výšlapem na Andrlův chlum, kde jsme dostali oběd a posléze jsme se vydali na bowling.

Děkuji rodičům, dětem a především kolegům z DDM Kamarád za kooperaci. Těšíme se na Vás v roce 2021!

Fotky

 

Příměstský tábor Activity 24. – 28. 8. 2020

Poslední prázdninový týden patřil sportovnímu táboru Activity. Jak se již stalo zvykem, sešli jsme se na klubu Rébus, již s koly. Už před osmou ranní klub praskal ve švech a byl plný mladých nadšenců do sportu. Dnes nás čekal cyklo výlet do Cakle, kde pro nás měla připravený program PČR se svými psovody. Po příchodu na Rébus a nutné administrativě, jsme si všichni prohlédli prostory a vybavení klubu, kde jsme si mohli pohrát. Čekalo nás školení o bezpečnosti a tadááá, kolo už volalo. Cyklisti jeli parádně a nikdo neměl během cesty žádné problémy. Všichni jsme dojeli do Měšťanského pivovaru v Hylvátech, kde pro nás připravili výborné dukátové buchtičky a pokračovalo se dále do Cakle. Jen dojela poslední skupinka, už jsme slyšeli příjezd policejních aut. Připravený program byl moc zajímavý, pejsci poslouchali perfektně. Seznámili jsme se s náplní práce psovoda a základními povely. Pak už nás čekala jen cesta domů, ale do Cakle jsme se za pár dní vrátili znovu. 

Úterý bylo ve znamení lanového parku. Jako jediný den jsme se vydali vlakem do Brna. Navštívili jsme JUNGLE PARK. Byla to makačka, hlavně na ruce a obrovský ohlas měl i přejezd na kladce přes řeku Svratku. Počáteční obavy vystřídalo nadšení po dojezdu na druhý břeh. Následně jsme byli rozděleni do dvou skupin, menší děti šly méně náročnou trasu, se kterou se popraly opravdu s grácií. Větší děti měly náročnější trasu, která jim nečinila problémy. Na vlak jsme se vydali sice unavení, ale spokojení. Každý z nás posunul svoje hranice zase o kus dál. 

Středa byla dnem, kdy jsme zase oprášili naše kola. Cílem bylo tábořiště v Cakli. Počasí nám přálo, i když nás předpověď strašila se silným větrem. Program v Cakli byl jasný, projet se na raftu a vylézt na horolezeckou stěnu. Poměřili jsme sílu týmu v přetahované lanem a vydali se ke svým kolům na zpáteční cestu. 

Čtvrtý den našeho sportovního tábora byla změna v programu. Bohužel vlivem koronaviru jsme museli zrušit Army den a vytvořit nový program. Vyšlápli jsme si na Kozlov přes Hory, kde jsme se zastavili a protáhli svoje těla na posilovacích strojích. Po obědě na nás čekali drážní hasiči se svým programem a taky na nás čekalo překvapení v podobě pěnovky. Byla to neskutečná psina, v pěně skončily všechny děti včetně vedoucích. Den jsme si užili plnými doušky a těšili jsme se, co nám přinese poslední táborový den. 

Ráno začalo v klubu Rébus, odkud jsme se vydali do Barracks gymu. Zjistili jsme, že je to tělocvična, ale ne ledajaká. Cvičí se v ní totiž crossfit, který, jak jsme všichni zjistili, je pěkná makačka na tělo. Po velkém sportovním výkonu jsme se šli odměnit obědem do Národního domu. Na talíři se na nás smál kuřecí řízek s bramborovou kaší. Všichni jsme si moc pochutnali a pomalu vyrazili zpátky do klubu Rébus. Prázdninový týden se chýlil ke konci a nezbývalo, než rozdat odměny, rozloučit se a pomalu se rozejít ke svým domovům.

Byl to nadupaný týden, plný srandy a sportu. Sešla se skvělá parta dětí a všichni byli skvělí. 

Další rok se na vás všechny těší parta prima vedoucích Pája, Hanka, Fíla a Marťas, kterým moc děkuji za senzační spolupráci. 

Fotky