Z našich táborů

2022

Hurá za dobrodružstvím 3. - 8. 7. 2022

Letos jsme po loňské dobré odezvě, uspořádali již druhý pobytový tábor na Strojvůdcovské chatě s velice „sparťanskými“ podmínkami. Tábor jsme zahájili již v neděli odpoledne. Děti se ubytovaly, seznámili jsme se a přidělili jim indiánská jména, která jsme náhodně vybrali. Na konci tábora už měly i svá vysloužená. Děti si jména napsaly na černá přivezená trika a tato trika nosily celý týden, kam jim ještě přibyla další pobytová jména. 

V pondělí je probudil zvuk velkého bubnu na rozcvičku, jako každý další den. Před snídaní jsme obdrželi pozvánku na larpovou hru, na kterou přijela spisovatelka Kateřina Pojkarová. Larpová hra byla dle námětu z její knihy. Kateřina přivezla připravené úkoly a disciplíny. Děti se dobově ustrojily dle jejího přání. Tímto hra začala, večer přijel kníže a byla velká hostina i s dary. Tímto se hra ukončila a byla to pro všechny nová zkušenost.

V úterý si indiáni vyrobili za pomocí Honzů (vedoucích), sekyrky a luky. Ty se jim moc všem povedly a líbily. Při odpoledním klidu děti vzorně odpočívaly a i spaly. Každé odpoledne, i v průběhu dne, měly možnost si zahrát míčové hry, nebo pro ty klidnější, si stavěly u stromů domečky pro skřítky. Každý večer byly tak unavené, že celkem brzo usínaly. I my!

Na středu jsme naplánovali sportovní den. Přijela nám ku pomoci dvě starší děvčata. Děti chodily po natažené lajně mezi stromy, soutěžily ve sportovních disciplínách a u děvčat, kdo chtěl, si vytvořil lapač snů a malované kamínky. Měly další možnost si napsat dle indiánské abecedy své jméno či přezdívku, opět na triko, ruku či kamínek.

Ve čtvrtek jsme si zopakovali indiánský tanec, který se pro nás naučila ,,DIVOKÝ BÝK" . Tento tanec jsme tančili v kruhu, párkrát každý den, za zvuku bubnu od ,,LASKAVÉHO ŠAMANA".  Přibylo nám další jméno na triko, pro změnu dle japonské abecedy, bylo to velmi úsměvné. Před večeří jsme si zahráli hru, loupení dárků mezi sebou, kontrolovaně. Nutno podotknout že děti jedly vše, co se jim dalo před zobáčky, byla to velká radost. Dokonce dobrovolně a s chutí sbírali borůvky, ze kterých měly 3x moučník. Celý pobyt se vydařil.

V pátek se děti zabalily a rodiče si je i s pamětním listem odvezli domů.

Tímto děkuji Všem, kdo se jakkoli podílel na chodu tohoto tábora. BRAVO!!!

Gaby Velecká

Fotky

 

Příměšťák 4. - 8. 7. 2022

První prázdninový týden strávila skupina 19 dětí ve znamení pohody, spousty zážitků a legrace na příměstském táboře „Příměšťák 2022“. Letos jsme se všichni sešli v pondělí v budově DDM Kamarád. Po krátkém seznámení nás čekal dopolední výstup na Hory. Sice jsme si dali trochu do těla, ale pak už jsme se radovali z krásného zábavného dopoledne plného her a soutěží. Samozřejmě že nám pořádně vyhládlo, ale naštěstí byl pro nás připravený výborný oběd v restauraci Na Horách. S plnými bříšky sejít kopec dolů a pak už vyrábění v DDM. Letos si každý vyrobil táborovou placku na památku.

Druhý táborový den jsme se vydali vlakem do Mladějova na Moravě na výlet úzkokolejkou. Výletní parní vlak nás odvezl do jedenáct kilometrů vzdálené Nové Vsi. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z historie Mladějovské průmyslové dráhy a poté následovala opět cesta vlakem zpět do Mladějova.

Středeční sváteční den se také nesl v duchu historie. Navštívili jsme Muzeum papíru ve Velkých Losinách. Toto muzeum je součástí velkolosinské Ruční papírny. Prohlídka muzea byla velice zajímavá a všechny nadchla. Odpoledne nechyběla procházka v zámeckém parku a také trochu zábavy na hřišti.

Čtvrteční velmi brzké vstávání nikomu nevadilo. Nastal totiž nejvíc očekávaný výletní den do Prahy. Návštěva zoologické zahrady byla úžasná. Cestou zpět jsme se svezli vyhlídkovou lodí Odra. Během plavby také měly děti možnost vidět některé pražské památky. Byl to krásný, ale náročný a dlouhý den.

V pátek se všichni těšili do Aquaparku v Ústí nad Orlicí. Bohužel pro nepřízeň počasí nám muselo stačit vodní dovádění v bazénu v České Třebové. Ale i tak si všichni užili skvělé dopoledne. Po zbytek posledního táborového dne jsme v DDM zhlédli film
a pochutnali si na výborné pizze. Pak už jen se rozloučit a na viděnou za rok ????

Fotky

 

Příměstský tábor pro ukrajinské děti 11. - 15. 7. 2022

Fotky

 

Activity I. 18. - 22. 7. 2022

Předposlední červencový týden patřil obligátně sportu, mladí nadšenci se již v brzkých hodinách scházeli v klubu Rébus se svými koly. V pondělí jsme zavítali na Kozlovský kopec, a to na kolech. Po cestě jsme se zchladili v semanínském knajpovišti, což byla ve velkém vedru opravdová vzpruha. Pak už nás čekal jen náročný terén lesem vzhůru na kopec. Všichni účastníci cyklovýletu se projevili jako perfektní cyklisti. Bez jakéhokoliv zaváhání dojeli až k vytouženému cíli, kde na nás čekal oběd a úžasný výhled z rozhledny. Cesta zpátky dolů byla už pomyslnou třešničkou na dortu. 

Úterka se většina z nás nemohla ani dočkat…. Vyřádili jsme se v Jump Academy Olomouc. Děti si mohly pod dohledem instruktora vyzkoušet všechny místní trampolínové atrakce - molitanová jáma, jumping pyramid, free jump, slum dunk. Všeho si děti užily dosytosti.

Středa byla pěkná makačka, navštívili jsme českotřebovskou crossfit tělocvičnu Barracks gym. Tam jsme se seznámili pod vedením zkušeného crossfiťáka Petra s jednotlivými typy vzpírání. Pak přišel čas na společný workout, u kterého jsme se všichni pořádně zapotili. Osvěžující sprcha v podobě kýble s vodou bodla opravdu všem.

Čtvrtek byl ve znamení Lasergame, ta se těší obrovské oblibě a ani letos nezklamala. Každoročně mají v aréně vždy nějaké vylepšení a všechny nás to moc baví. Energetický deficit jsme si doplnili v místním McDonaldu a hurááá domů.

Pátek byl takovým odpočinkovým dnem, který uvítal nejeden z nás. Únava a vedra nám všem dali pořádně zabrat, a proto jsme se vydali opět do Pardubic na exkurzi na Letiště Pardubice. Viděli jsme veškeré vybavení, odbavení cestujících a všechny útroby a tajné místnosti letiště, kam se běžný cestující nikdy nedostane. Byli jsme účastníky odletu dopravního letadla do Alicante a všem se nám tajil dech. Čas bohužel letěl jak splašený kůň a nezbylo nic jiného než rozdat odměny, najíst se a vydat se na poslední společnou táborovou cestu.

Závěrem bych ráda poděkovala za obrovský zájem dětí o Activity tábor, za perfektní tým, ukázkovou kázeň a úžasnou atmosféru, která panovala po celou dobu tábora. V neposlední řadě patří můj obrovský dík týmu vedoucích, Hance Janošíkové, Filipovi Škeříkovi a Martinovi Maškovi, bez nich by realizace tohoto adrenalinového tábora nebyla možná.  

Pavla Šedivá - hl. vedoucí Activity táborů 

Fotky

Prázdniny s Kamarádem 18. - 22. 7. 2022

Fotky

 

Prázdninové putování Březová n. S. 18. - 22. 7. 2022

V pondělí 18. 7. 2022 se sešlo v kulturním domě 80 nadšených dětí a čekaly, co je v tomto týdnu čeká za výlety, soutěže, hry, ale hlavně za společné kamarády.

Vzhledem k velkému zájmu o tento tábor, a tedy velkému počtu dětí, byly děti rozděleny do dvou skupin. V každé skupině pak byly rozděleny do čtyř barevných týmů. Týmy byly rozlišeny barevnými kšiltovkami.

Každá skupina měla stejný týdenní program, akorát se uskutečnil v jiný den. V pondělí dopoledne na děti čekaly soutěže a hry na atletickém stadionu. Po chutném obědě ve školní jídelně byl pro děti připraven program ve škole. V tělocvičně měly ukázku parkouru a pak si jej mohly samy vyzkoušet. V učebně pak pro ně byly připraveny pokusy se suchým ledem.

V úterý 19. 7. 2022 vyrazila první skupinka vlakem do Poděbrad. Zde navštívily Muzeum Legend, mohly se schladit ve vodních atrakcích v parku a pak následovala plavba lodí k soutoku Labe a Cidliny. Druhá skupinka navštívila Poděbrady se stejným programem ve čtvrtek.

Ve středu 20. 7. 2022 vyjela první skupinka vlastním autobusem do Králík. Seznámily se s tím, jak žijí sovy v Království sov. Následovala návštěva podzemí. Pod průvodcovským výkladem pana Škraňky si děti prohlédly pevnost Hůrku. Protože ještě zbýval čas k návratu, vyjely jsme na vyhlídku ke klášteru Matky Boží na Hedči. Zde měly děti možnost poznat široké okolí Orlických hor – Dolní Moravu a její okolí. Druhá skupinka podnikla tento výlet v úterý.

Ve čtvrtek 21. 7. 2022 odjela první skupinka vlakem do Ostravy poznávat ZOO. Výlet se všem dětem moc líbil. Nejen pro pěknou ZOO, ale i možnosti jet jiným vlakem než ČD. Cestu tam i zpět absolvovaly vlakem společnosti Regiojet. Druhá skupinka vyrazila do Ostravy ve středu.

V pátek 22. 7. 2022 jsme museli program změnit. Místo výletu na Důlní stezky, jsme zůstali ve Březové. Bylo to z důvodu pozdního příjezdu první skupinky z Ostravy, kdy došlo ke zpoždění vlakového spoje a nebylo možné přestoupit na plánovaný vlak. Pozdější vlak, kterým by bylo možné přijet domů, byl velmi opožděn a následně zrušen. Bylo nutné tedy děti dopravit domů jinak. Chtěli bychom poděkovat autobusové dopravě Hnát, která zareagovala velice rychle a děti dovezla domů z České Třebové. Po celý týden nás trápily vysoké teploty a děti byly za celý týden velice unavené, a proto jsme jim připravily lehčí oddychový program ve škole. V tělocvičně měly možnost oddychových her, ve třídách si mohly zahrát deskové hry nebo něco namalovat. Po obědě se pak podívaly na pohádku a film a následovalo ukončení celého týdne.

Ještě bychom chtěli moc poděkovat paní ředitelce Zelené za možnost strávení pátečního dne ve škole a paním kuchařkám za uvaření oběda, i když se o tom dozvěděly ve čtvrtek pozdě večer.

Poděkování také patří Městu Březová nad Svitavou, Obci Brněnec, Pohledy, Želivsko, Rozhraní, Šťudlov, Bělá nad Svitavou, Rudná a Lavičné za finanční podporu.

Parta vedoucích Pavla Cupalová, Martin Čuhel, Tereza Švancarová, Kateřina Macháňová, Eliška Macháňová, Jana Bártová, Natálie Bártová, Jitka Poslušná a potom záskok za nemocnou Jitku – Lenka Švancarová.

 Fotky

 

Prázdninové hrátky se zvířátky 1. – 5. 8. 2022

První srpnový den se stal také prvním dnem příměstského tábora, kde hlavním tématem byla zvířátka. A hned v pondělí za námi přijelo několik papoušků. Mohli jsme vidět ty nejmenší, ale i velké papoušky Ara. Nechybělo rozdělení do tří barevných oddílů, seznámení se a výroba koženého náramku.

Druhý den jsme se vydali do Častolovic. Nikoli na zámek, jak by si mohli někteří myslet. Nýbrž do mini zoo, která je v zámeckém parku. Kolem nás procházeli krásní pávi, a dokonce jsme mohli některá zvířátka zakoupeným krmením sami nakrmit.

Prostředek týdne patřil turistice. Vláčkem jsme dojeli do nedalekého Lanšperka a vyšplhali na zříceninu hradu. Pod zříceninou jsme si k obědu opekli buřty a posilněni jsme došli pěšky do Ústí na vlak a zpět do Třebové.

Ve čtvrtek teploty dosahovaly už přes třicet stupňů a nás čekal výlet do Fajn parku v Chlumci nad Cidlinou. Na tento den se děti nejvíc těšily a také si ho pořádně užily. Ať už atrakce na suchu, tak atrakce vodní. Bylo to moc prima.

Poslední den jsme vyjeli navštívit zvířátka do pardubického Ekocentra Paleta Pardubice. Děti se mohly seznámit s užovkou červenou, morčátky, myškou, želvou, agamou, sklípkanem nebo činčilou. Druhá část programu byla věnována bylinkám, ze kterých děti uvařily čaj a vyrobily bylinkové mýdlo. Na závěr jsme si rozdali odměny, popřáli hezké prázdniny a rozloučili se.

Tak zase za rok!

Hanka, Pavla a Jana

 Fotky

Super prázdniny 8. - 12. 8. 2022

 

Vandr s partou 8. - 12. 8. 20224

 

Activity II 15. - 19. 8. 2022

 

Letem východním světem15. - 19. 8. 2022

 

2021

Příměšťák 5. - 9. 7. 2021

Ve sváteční pondělí 5. 7. 2021 se sešla v klubu Rébus skupina natěšených dětí a vedoucích.

 Hurááá, příměstský tábor může začít!!! Nejprve jsme se všichni seznámili, každý o sobě pověděl něco zajímavého. Poté samozřejmě nemohly chybět seznamovací hry, u kterých jsme zažili spoustu legrace. První táborový den se většinou nese v duchu vyrábění a tvoření, a tak tomu bylo i letos. Děti si vyzkoušely oblíbené malování na kamínky. Dílo se jim nesmírně vydařilo, jeden kamínek byl hezčí než druhý. Ani jsme se nenadáli a první den byl za námi.

Spoustu zábavy, adrenalin, smích a radost nám přinesl druhý táborový den. Návštěva zábavního Skipi fun parku v Letohradu byla úžasná a děti si ji náramně užily.

Ve středu jsme se vydali do Dolního Bušínova na Zábřežsku, kde na nás čekala zážitková herní stezka, která nabízí venkovní společenské hry, speciální posilovací stroje, atd. A protože nám počasí opravdu přálo, tak někteří odvážlivci se dokonce i vykoupali v tamní přehradě. Pak už jen bylo potřeba posilnit se na cestu. Na vlak do asi 5 km vzdáleného Lupěného jsme museli dojít pěšky. Železniční skanzen
na opuštěné dráze jsme nemohli minout. Historická parní lokomotiva a další zajímavé exponáty nás všechny nadchly.

Předposlední táborový den jsme navštívili Westernové městečko v Boskovicích. Prostředí Divokého západu  nás zcela pohltilo.  Děti měly možnost zúčastnit se různých soutěží a dokonce někteří z nás si odnesly i krásné výhry.

 

Celý týden nám počasí náramně přálo, ale to by nebyl tábor, abychom nezmokli. Původně byla na pátek plánovaná stopovaná na Kozlovský kopec. Ale vzhledem k nepřízni počasí jsme museli přistoupit k náhradnímu programu. Dopoledne si děti pohrály v klubu Rébus. Výborné borůvkové knedlíky k obědu nám připravili na Chatě Maxe Švabinského. A protože se počasí trošičku umoudřilo, vydali jsme se pěšky nazpět do České Třebové. Pak už jen se rozloučit a příští rok třeba NAVIDĚNOU J

Fotky

 

Sám si stelu, vařím i tvořím 12. - 16. 7. 2021

11. 7. začal tábor, tentokrát velkým nákupem potravin, to aby nám dětičky dobře jedly. Rozhodla jsem se jim vařit. Měly i své zásoby, ale na ty jim moc času a chuti  nezbývalo. 

12. 7. nám rodiče děti dovezli na bývalou strojvůdcovskou chatu. V 9.00 už jsme měli všech 16 nocležníků na místě. Všem jsme objasnili, vše co se týká bezpečnosti a pravidel, jak pro chatu, tak pro les. Představili jsme dětem program pobytu, posvačili jsme. A vrhli jsme se na batikování triček; tato činnost byla na dva dny. Každý den měli děti večerku zhruba ve 22.00 a budíček v 7.30, po té rozcvičku, kterou vedla Julie.

13. 7. jsme po svačině vyrazili na celodenní výlet z Kozlovského kopce přes Českou Třebovou do Semanína, kde se děti schladily v místní raritě, Kneippově chodníčku. Zpět jsme šli lesem, kde zrovna těžili dřevo, což byl pro děti zážitek. V nohách jsme měli cca 12 km. Tak jsme se šli vykoupat do místního soukromého bazénu.

14. 7. od rána pršelo, ale když jsme ráno otevřeli dveře chalupy, tak na nás čekalo velké překvapení. Kamínky pomalované a pokreslené ve jménu našeho tábora, moučník a ohořelý vzkaz podepsaný ,,Fantomas". Maminka od dvou táborníků nám přichystala překvapení. Tento den jsme si ozdobili tužky. Na večeři jsme šli na Hory do výletní restaurace, kde si děti i vyhrály.

15. 7. jsme měli dvě návštěvy, ta první přivezla melouna, druhá mlsky. Pak jsme si zahráli loupeživou dárkovou hru. Večer jsme připravili dětem ,,Tajuplný les" se šipkovanou, šly za světlem a fáborky a na pár stanovištích i plnily úkol.

16. 7. jsme se nafotili v nových batikovaných tričkách, předali pamětní listy. A vrátili jsme děti do svých rodin v pořádku. Tímto moc děkuji za pomoc při tomto mně, Honzovi, Anet  a Julii. A hlavně dětem a rodičům. Ahoj příští rok!

 

Gaby Velecká

Fotky

 

Pevnost poznání Třebovice 12. - 16. 7. 2021

Náš týden jsme začali seznamovacím dopolednem, nesměly chybět hry, kde se nám děti představily, ale také my jim. Poté jsme se přemístili na zahradu, kde děti musely najít kousek puzzle se svým jménem, a následně ho složit, aby věděly, do jakého týmu patří. Děti dostaly za úkol vymyslet si týmový název, vyrobit si erb a pokřik. Vznikl nám tým Rejnoci a tým Babky špekáčky. Erby si děti následně vystavily ve třídě a společně jsme utíkaly na oběd. Po obědě si děti vyzdobily svá trika podle své fantazie, a jelikož bylo venku nádherně, šli jsme na zahradu hrát hry. 

V úterý nás čekal výlet do Lanškrouna, ale před tím, než jsme vyšli na vlak, si děti ještě dozdobily trička. V Lanškrouně jsme vystoupili na vlakovém nádraží a čekala nás cesta do SZEŠ, která byla pár km vzdálená. Asi v polovině cesty jsme si pod stromy dali svačinky a vydali se k našemu cíli. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí z oblasti zemědělství. Viděly králíčky, kterým pomohly vyčistit klece, daly jim seno naplnily napáječky a za odměnu si je mohly pohladit. Děti také pomohly vyčistit koně, nakrmily ovce, kozy a osla a pohladily si krávy. Následovala už jen cesta zpět. 

Následující den nás čekal další výlet. Ráno jsme nasedli na vlak, který nás odvezl do Olomouce, a poté jsme se vydali v pláštěnkách pěšky ke Korunní pevnůstce do zábavného parku Pevnost poznání. Park se skládal ze čtyř oddělení, které jsme si rozdělili na půl. Po projití prvních dvou oddělení jsme se vydali do přilehlého amfiteátru se naobědvat a poté jsme prošli ta zbylá dvě. Na závěr naše cesty směřovaly do Galerie Šantovka do fastfoodu, kam děti chtěly. Poté už jen zpátky do Třebovic, kam jsme se s malým zpožděním také dostali.

Čtvrtek se nesl ve znamení sportování a pečení. Dopoledne jsme pro děti připravily Selfie výzvu, kdy děti v rámci týmu musely splnit úkoly a u toho se vyfotit. Odpoledne už jsme dováděli na kurtech, kde jsme pro děti připravily soutěže. Poté jsme se vydali zpátky do školy, kde jsme vybrali, co si upečeme na snídani, napsali seznam a šlo se do místního Konzumu. Následně už jen zbývalo všechno upéct. Nejhlavnějším bodem čtvrtka se stalo přespání ve škole. Aby to pro děti bylo všechno ještě záživnější, k večeři jsme si objednali pizzu a promítali film. Noc proběhla v naprostém pořádku, a tak na nás ráno čekala odměna v podobě sladké snídaně. 

Po probuzení si děti nejdříve musely najít snídani, která na ně čekala na zahradě v altánku. Poté jsme uklidili spacáky a karimatky a přemístili se ven, kde děti měly splnit pár úkolů. Hlavním úkolem bylo naplnit kelímek vodou z rybníku Hvězda a donést dostatek vody zpět do školy, aby mohly odhalit, kde se ukrývá poklad. Na závěr dne nám nezbývalo už nic jiného, než jen spočítat body a vyhlásit, jaký tým byl nejlepší. Avšak ceny a pamětní listy si samozřejmě děti odnesly všechny. 

Monča a Lůca

Fotky

Poznáváme řemesla 19. - 23. 7. 2021

Letošní příměstský tábor zaměřený na řemesla jsme měli v trochu jiném režimu, než roky předchozí. Protože jsme už delší dobu uvažovali, jak to udělat, abychom přiblížili dětem kouzlo skla a sklářského řemesla, vydali jsme se na 3 dny do okresu Jablonec nad Nisou, kde se s tímto krásným řemeslem můžeme ještě setkat.

Pondělní den byl tedy ve znamení cestování. Z České Třebové nás čekala cesta do Železného Brodu. Po dosažení cíle jsme se vydali do DDM Mozaika, kde jsme se ubytovali, občerstvili a vydali na obchůzku města. První místo, které jsme navštívili, bylo infocentrum, kde jsme si vyzvedli hrací karty na „Putování po stopách Skřítka Střípka“. Skřítek Střípek nás provázel po celou dobu pobytu a postupně přibližoval sklářské řemeslo. Na různých místech děti hledaly indicie, sbíraly razítka a pro ty, kteří hráli poctivě a svědomitě, ve středu čekala odměna.

První den jsme stihli ještě navštívit krásné Minimuzeum sklářských betlémů a Železnobrodskou zvonici se třemi zvony, které na „naši počest“ rozzvonili. Pak už nás čekala menší procházka ke koupališti a hurá na DDM na večeři, kde na nás čekala výborná polévka a skvělá rajská omáčka. No a po malém odpočinku ještě trochu her na zahradě a honem na kutě.

V úterý jsme po snídani vyrazili do Muzea socialistických vozů a Městského muzea. Navštívili jsme i Běliště, což je jedna z největších a nejkrásnějších roubených staveb v Železném Brodě. Název Běliště tato stavba získala pravděpodobně od bělení prádla.

Další zastávkou byla Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, kde jsme mimo jiné mohli na vlastní oči vidět zpracování skla ve sklářské huti – mistr sklář a ostatní pracovníci před našimi zraky nabírali ze sklářských pánví roztavené sklo, ze kterého vyráběli sovičky a velké šneky. Pak honem na oběd do místní restaurace, kde na nás čekala výborná polévka a ohromná kupa špaget. Po vydatném obědě jsme zavítali do rodinné sklářské dílny Hela Glass, kde jsme si mohli zkusit vyfouknout vlastní baňku – každá byla jiná, ale všechny byly krásné. Na zpáteční cestě jsme poseděli u řeky a vydali se na DDM, kde jsme si trochu odpočinuli, navečeřeli se (tentokrát na nás čekali řízečky) a večerní procházkou jsme ukončili další den.

Středeční den byl ve znamení balení a dalšího cestování. Než jsme se ale vydali na dlouhou cestu k domovu, navštívili jsme ještě jednu rodinnou firmu - DT Glass – zde nám předvedli práci se skleněnými tyčemi, z kterých za pomocí hořáků a spousty zručnosti, vznikla před našimi zraky malá skleněná figurka Pandy. Po krásné ukázce jsme si dali na náměstí rozchod. Kdo poctivě plnil úkoly a sbíral razítka, ten si zašel do informačního centra vyměnit hrací kartu za skleněného Skřítka Střípka, samolepku a skleněnky. Pak už nás čekala cesta do restaurace na sladký oběd, vyzvedli jsme si věci na DDM a hurá na vlak.

Na čtvrtek jsme měli naplánované celodenní tvoření v klubu RÉBUS – vyráběli jsme hmyzí domečky, malovali kamínky, vypalovali klíčenky a technikou Macramé tvořili lístečky. Děti se rozdělily do skupinek a postupně si vyzkoušely všechny techniky a odnesly si spoustu výrobků. I tento den na nás čekal oběd – tentokrát ve Vavřínových lázní, kam jsme se v polovině dne vydali a trochu si od tvoření odpočinuli a načerpali sílu na dodělání všech výtvorů.

No a pátek? To jsme se vyrazili vlakem do Svitav. V muzeu nás čekalo pečení chleba. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o tom, jak chleba vzniká a co vše je třeba, aby se takový chleba povedl. Naučili jsme se písničku a dokonce si i zatancovali. Po obědě, který si tentokrát každý dovezl, následoval rozchod na náměstí. Pak cesta zpět do České Třebové a rozloučení před nádražím.

No a už začínáme přemýšlet, kam nás řemesla zavedou příští rok J.

Letošní tábor nás bohužel provázela určitá vládní omezení, ale i přes to všechno jsem moc ráda, že se tábor uskutečnil.

Děkuji dětem, které byly skvělé, děkuji všem, kteří se nám na našich výletech věnovali a děkuji vedoucím za jejich obětavost, pomoc a svědomitou a skvělou spolupráci ♥.

 

Za rok se budeme těšit! Naděnka, Iveta a Lada.

Fotky

 

Activity I. 19. - 23. 7. 2021

Předposlední červencový týden se nesl v duchu sportovního tábora Activity I. Letos jsme pro velký zájem udělali Activity ve dvou bězích. Za věrnost a zájem všem moc děkujeme, nesmírně si ho vážíme, je to motor do dalších ročníků Activity tábora.

Již před pondělní osmou ranní se před klubem Rébus začali hemžit první nedočkavci, mezi nimiž jsme poznávali známé tváře, které nás provází od samého zrodu tohoto tábora. Hned první den byl zkouškou fyzické zdatnosti všech, protože jsme vyrazili na kolech na bowling do Radavy v Ústí nad Orlicí. Samozřejmě všemu předcházela nevyhnutelná administrativa ohledně testování Covid- 19, kterou všichni zvládli perfektně. Nezapomněli jsme ani na školení ohledně bezpečnosti při jízdě na kole ve skupině. Všichni jsme byli nedočkaví, co nám celý týden přinese za nové zážitky a vydali jsme se jim vstříc na svých kolech. Cestu všichni absolvovali bez jediného zaváhání a po zdárném dojezdu do cíle jsme všichni poměřili svoje síly v bowlingu. Po cestě zpět nás stihlo krátké osvěžení v podobě letního deště, to nás však nerozhodilo a pokračovali jsme dál ke svým domovům.

V úterý jsme měli změnu, byl v plánu Armytest. Bohužel situace ohledně koronaviru nám nedovolila jednotku AČR navštívit. Všechny nás to moc mrzelo, ale náhradní program v podobě bazénu zahojil srdce každého z nás. Všichni jsme se vyblbli na tobogánu a skokáncích. Někteří zarelaxovali ve vířivce a načerpali síly na další dny. Byla to psina, jak se patří, zmáchaní a unavení jsme se vrátili do klubu Rébus, kde jsme se ještě vyblbli na X boxu, fotbálku a kulečníku.

Další cyklovýlet na nás čekal ve středu, kdy jsme měli namířeno do přívratského PinguIN parku. Protože jsme skupinu znali z minulých let, zvolili jsme zážitkovou cestu Dechovkou lesem po singletrailech. Děti cestu zvládly fantasticky a vyzkoušely si i jiný typ cest. Po dojezdu na větší čekala jízda na kárách a na menší řádění v parku. Počasí nám přálo a den jsme si užili, jak se patří.

Na čtvrtek nedočkavě čekal skoro každý z nás, vydali jsme se do Jump Academy - trampolínového centra v Olomouci. Trenérka na nás již čekala a po převlečení jsme se s radostí vrhli na trampolíny. Čas letěl, jako splašený a naše tříhodinová rezervace se rozplynula, jako pára nad hrncem a my upalovali zpátky na vlak do našeho malebného městečka.

Poslední den, bylo až k neuvěření, jak rychle nadešel….. Za odměnu jsme měli v plánu Lasergame v Pardubicích. Jako vždycky to byla pecka a všichni byli nadšení. Vyhráli si děti i vedoucí. Čas vyměřený pro Activity I. se neúprosně blížil ke konci a my jsme se museli vydat zpět na klub Rébus, kde jsme celý týden zhodnotili a rozdali si odměny.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem zúčastněným dětem, byli jste úplně úžasný a práce s Vámi se všemi byla radostí, budeme se na všechny těšit zase za rok. V neposlední řadě patří moje obrovské poděkování všem vedoucím (Hanka Janošíková, Filip Škeřík a Martin Mašek) za jejich perfektní práci a pomoc při realizaci tohoto typu tábora. Tak zase za rooooook ahoooooj J

Fotky

 

Prázdninové putování Březová n. S. 19. - 23. 7. 2021

I letos se konají v Březové nad Svitavou příměstské tábory.

První se uskutečnil ve dnech 19. – 23. 7. 2021 pod názvem Prázdninové putování.

V pondělí 19. 7. 2021 se sešlo 72 dětí v Kulturním domě. Nejdříve je čekalo povinné samotestování na COVID 19. Následovaly soutěže a hry na téma hvězdy a večerníčky. Po tomto dopoledním programu odešly děti na dobrý oběd do školní jídelny. Odpoledne na ně čekala ukázka výcviku policejních psů. Všem se tato ukázka moc líbila. Do konce pondělního programu si děti mohly zahrát fotbal, zajít si na lanový park.

Vzhledem k velkému počtu dětí, bylo nutné rozdělit děti do dvou skupin, které čekal stejný program, akorát v jiný den.

Úterý 20. 7. 2021 vyrazila první skupinka vlakem do Pardubic, kde na ně čekala prohlídka krytu civilní obrany u Pardubického zámku. Zde se děti dozvěděly, jak by to vypadalo, kdyby došlo v době studené války k napadení České republiky. Děti si měly možnost vyplnit pracovní list, který je zavedl a seznámil s okolím zámku. Za vyplněný list je čekala sladká odměna a papírový páv. Poté jsme se vydali na prohlídku Zelené brány. Z brány si prohlédly široké okolí Pardubic a v expozicích Zelené brány se dozvěděly, jak vznikl znak Pardubic.

Pardubice navštívila druhá skupinka se stejným programem ve středu 21. 7. 2021.

Druhá skupinka vyrazila v úterý 20. 7. 2021 vlakem do Brna do lanového parku. Zde si všichni prošli spletitosti lanového parku. Největším dobrodružstvím pro ně byl přejezd přes řeku Svratku.

Lanový park v Brně navštívila druhá skupinka v pátek 23. 7. 2021.

Ve středu 21. 7. 2021 vyrazila první skupinka autobusem do papíren ve Velkých Losinách. Zde si děti mohly prohlédnout expozici o vzniku papíru a následovala prohlídka vlastní výrobny papíru. Po prohlídce si děti mohly v dílnách vyrobit z ručního papíru obálku nebo vyrazit si na papír kytičku. Po chvilce volna, které jsme strávili na dětském hřišti,  následovala cesta k informačnímu centru Kouty nad Desnou, odkud jsme pokračovali s panem průvodcem na prohlídku přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Zhlédli jsme film, jak tato elektrárna vznikla a jak funguje. Poté jsme pokračovali tunelem k turbínám. Nasedli jsme opět do autobusu a jeli k Dolní nádrži a odtud dlouhým výjezdem k Horní nádrži. Při cestě nahoru nás čekal krásný pohled na Jeseníky a hlavně na nejvyšší horu Moravy Praděd. Při dnešním výletě nesměla chybět procházka kolem Horní nádrže s překrásným výhledem. Děti měly možnost si vyplnit pracovní listy o tom, jak fungují elektrárny, jaké jsou druhy elektráren. Všechny děti byly odměněny hodnotnými odměnami ze společnosti ČEZ. Následovala cesta domů.

Druhá skupinka absolvovala tento výlet ve čtvrtek 22. 7. 2021.

Ve čtvrtek 22. 7. 2021 odjela první skupinka vlakem do hvězdárny Brno. V digitáriu jsme shlédli, jak to vypadá na hvězdné obloze, dozvěděli se něco o planetách a hvězdách. Následovali dva zajímavé filmy o astronautech a hvězdách. Po krátké přestávce jsme odešli k dalekohledu, abychom pozorovali slunce. Některým dětem se to povedlo. Program ve hvězdárně jsme zakončili kvízem o vesmíru. Nakonec jsme vyrazili na nákupy.

Druhá skupinka navštívila hvězdárnu v Brně v pátek 23. 7. 2021.

V pátek 23. 7. 2021 odjely obě skupinky do Brna, jedna do lanového parku a druhá do hvězdárny. Po společné cestě z Brna jsme odešli do kulturního domu, kde jsme se s táborem rozloučili. Děti dostaly pamětní listy a odměny.

Děkujeme Městu Březová nad Svitavou, obcím Pohledy, Brněnec, Lavičné, Rozhraní, Želivsko a Bělá nad Svitavou za finanční podporu.

Vedoucí PT Pavla, Jana, Natálie, Martin, Tereza, Zuzana, Jitka a Jana

Fotky

 

Prázdniny s Kamarádem 26. – 30. 7. 2021

Letošní tábor jsme začali návštěvou muzea. Děti shlédly výstavu Velorexů, dozvěděly se zajímavosti o vzniku českotřebovského znaku a o chovu včel. Pak si také samy vyrobily pěknou voňavou svíčku. Odpoledne si ještě v Rébusu nazdobily krabičku a baťůžky, které pro ně ušila „kamarádka“ Iveta.

V úterý nás čekal výlet do Kladrub nad Labem, do hřebčína. Dozvěděli jsme se, že zde chovají hlavně koně, které se zapřahují do kočárů.

Ve středu jsme si trošku zasportovali v Přívratu. Stříleli jsme z luku, zdolávali lanové centrum. Děti jezdily na motodromu a kluci si zahráli fotbálek. Pak jsme si pochutnali na výborné pizze.

Ve čtvrtek jsme zase cestovali, tentokrát až na Moravu. Čekala nás prohlídka Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Na chvilku jsme se ocitli v dřevěném městečku, jakoby v jiné době.

No a v pátek jsme strávili na zahradě u Smyčkových, v Semaníně. Děti si nejdříve „hrály“ s hlínou, mohly využít přírodní tobogán, houpačku, pochutnaly si na párečkách s topinkami a ještě jsme se zašli podívat na papoušky k Herynkům. Tábor jsme ukončili v Rébusu. Dětem zůstaly dárečky na památku a hlavně, snad, krásné vzpomínky na letošní příměšťák.

 

Tak za rok ahoj /C + I + S /

Fotky

 

Od semínka po sklizeň 27. - 30. 7. 2021

Náš skvělý mini táborek započal netradičně od úterý. První den, jsme se všichni seznámili nenásilnou formou na zahradě našeho klubu Rébus. Program tábora byl zaměřený na naší komunitní zahradu, která byla místem, kde jsme společně strávili mnoho času. Po vynikajícím obědě ve Vavřínových lázních, jsme si společně vytvořili zápich do květináče. Ten se skládal z korálků s písmenky, které tvoří jméno dětí. Po kreativní části jsme se s chutí vrhli na sestavování budek pro venkovní ptactvo a seznámili jsme se s tím, co je vhodné do krmítka ptáčkům dávat a jaké druhy u nás v ČR na zimu zůstávají.

Druhý den jsme měli našlapaný už od samého rána - čekala nás úprava zahrady a plení našeho cuketovo-dýňového záhonku. Všem šla práce dobře od ruky a po sladkém obědě v podobě dukátových buchtiček, jsme se odebrali zpět do klubu Rébus, kde nás čekala přednáška o včeličkách. Dnes již všichni účastníci tohoto tábora vědí, jak významnou roli tento malý tvoreček na světě má a jaké produkty nám dává. Poté následovalo oblíbené téma - sukulenty. S významnými zástupci jsme se seznámili, přesadili si je a každý si nového kamaráda odnesl domů.

Třetí den byl ve znamení výletu a nocování v Rébusu. Celý týden jsme se na tento den všichni moc těšili a byli zvědaví, co nám ten den přinese za nová dobrodružství. Vyrobili jsme si svíčku z včelího vosku, která nám připomněla, jak moc musíme včelu chránit. No a taky jsme si popovídali o včelách samotářkách a ostatních druzích hmyzu, kteří jsou častými návštěvníky hmyzího hotelu. Dozvěděli jsme se, jak si takový hotel vytvořit doma z vlastních zdrojů a jeden malý jsme si všichni odnesli, jako dárek domů. Po obědě jsme se odebrali všichni na autobus, který nás odvezl do Ústí nad Orlicí, kde jsme navštívili zdejší zahradnictví Šťastný. Všichni jsme si odnesli nádherné truhlíky, do kterých jsme si zasadili květinky, které se nám líbily. Pak jsme si pohráli na dětském hřišti a upalovali na vlak zpátky. Po návratu na Rébus jsme byli všichni patřičně unavení, ale i přes únavu jsme se vydali na lesní hledačku. Večer jsme si udělali vlastnoručně večeři a spokojení ulehli do svých spacáků.

Poslední den ráno jsme si udělali vafle s ovocem a šlehačkou, po kterých se doslova zaprášilo. Všem nám moc chutnalo. Pak, už bylo na programu, jen rozloučení a odměny, no a hlavně úklid všech věcí. Domů jsme všichni odcházeli spokojení a s obrovskou náručí všemožných odměn.

 

Všem zúčastněným dětem moc děkuji za skvělý tábor, který jsme si všichni užili na plný pecky. Závěrem děkuji organizaci MAS Orlicko, za možnost realizace tohoto typu tábora a obrovské poděkování patří mojí skvělé kolegyni Hance Janošíkové za perfektně odvedenou práci táborové vedoucí. 

Fotky

 

Prázdninové hrátky se zvířátky 2. – 6. 8. 2021

První půlka prázdnin je za námi a my již tradičně začínáme první srpnový týden táborem, ve kterém se potkáváme se spoustou zvířátek. Hned v pondělí nás přijel navštívit pan hasič s pejsky, kteří umí zachránit živé bytosti ze závalů, lavin a podobných katastrof. Ukázal nám, jakým výcvikem pejsci musí projít a jaké musí složit zkoušky. Za odměnu jsme si mohli pohladit i dvouměsíční štěně Výmarského ohaře. Odpolední program se týkal výroby náramků a potisku tašek bramborovými razítky.

A v úterý hurá do ZOO! Tentokrát to byla Olomouc. Přálo nám pěkné počasí, zvířátka se slunila a my je mohli všechna obdivovat.

Středa byla věnována turistice. Vydali jsme se do Červené Vody a naším cílem byla rozhledna na Křížové hoře. Kopec to byl věru pořádný, ale cesta byla zpestřena QR kódy s otázkami, tak jsme se ani nenadáli a stáli pod rozhlednou. Po vystoupání 130 schodů nás čekal výhled, který byl překvapivě pěkný, i když cestou nahoru pár kapek spadlo. Jako bychom uměli zázraky a z rozhledny mraky rozehnali, cestou dolů nás už doprovázelo sluníčko, a co bylo mokré, pěkně vysušilo.

Ve čtvrtek jsme se těšili na Bruno family park. Den to byl doslova uplakaný. Pršelo od samého rána. My jsme si ale radost zkazit nedali, protože nás čekala spousta zajímavých atrakcí schovaných pod střechou. Vyřádili jsme se, co se dalo, zhltli jsme párek v rohlíku a osvěžili se džusem a ještě hurá na atrakce. Čas utíkal jako voda a my se vydali deštivým odpolednem zpátky na vlak.

Na páteční den připadla návštěva Pohádkové zahrady. Tam na nás čekala zvířátka, která byla týraná nebo měla zdravotní hendikep. Už při vstupu nás vítaly kozy, pejsek a prase Oliva. Děti se seznámily i s papouškem Bedřichem nebo hadem Hugem. Byly ze zvířátek nadšené, donesly jim z domu i nějaké ovoce a zeleninu. Těsně před obědem jsme se vydali na vlak zpátky do České Třebové. Všichni jsme si tábor užili, rozloučili se s přáním pěkné druhé prázdninové půlky a zase někdy na viděnou!

Hanka, Jana, Pavla a Karinny

Fotky

Super prázdniny 9. - 13. 8. 2021

V pondělí 9. 8. 2021 se sešlo 53 dětí v kulturním domě Březová nad Svitavou. Nejdříve je čekalo postupně povinné testování na covid 19. Po testování byly děti rozděleny do pěti barevných oddílů. Následoval zábavný kvíz o Praze, poznávání Večerníčků a spoustu dalších zajímavých her. Po vzájemném seznamování jsme odešli do školní jídelny na oběd. Odpoledne za námi přijel sokolník se svými svěřenci a předvedl nám nejen dravé ptáky, ale i lovící psy a fretky.

Vhledem k velkému počtu dětí, jsme byli na úterní a středeční program rozděleni do dvou skupin.

První skupinka vyrazila v úterý vlakem do Prahy. Zde jsme měli možnost si prohlédnout s lektorkou nejzajímavější části historické budovy Národního muzea a vystoupali jsme až do kopule. Po prohlídce Národního muzea následovala procházka po Praze. Prohlédli jsme si pražský orloj, došli k vyhlídce na Pražský hrad ke Karlovu mostu a nesměla chybět procházka po Karlově mostě. Cestou Prahou se děti seznamovaly s památkami, které cestou viděly. Za odměnu, před odjezdem vlaku, jsme navštívili McDonald. Zpáteční cesta domů se nám trochu protáhla, protože došlo k poruše zabezpečovacího zařízení, ale vydrželi jsme.

Ve středu navštívila Prahu druhá skupinka, na kterou také čekala návštěva Národního muzea a procházka Prahou.

V úterý druhá skupinka cestovala vlakem do Lanškrouna. Zde si děti mohly vyzkoušet bouldering (lezení na umělé stěně) bez jištění. Následovala prohlídka Lanškrouna a trochu relaxu na dětském hřišti.

Do Lanškrouna se pak ve středu vydala i první skupinka.

Ve čtvrtek jsme všichni společně odjeli autobusem do  Skalního mlýna. Odtud jsme vláčkem dojeli ke vstupu do Punkevních jeskyní. Následovala prohlídka jeskyní a nesměla chybět plavba lodičkou. Lanovkou jsme následně vyjeli k propasti Macocha, kde jsme se z obou můstků podívali na její dno. Zpět na parkoviště k autobusu jsme se opět svezli lanovkou a vláčkem.

V pátek jsme vlakem jeli navštívit Českou Třebovou. Čekala nás pěší procházka do Kozlova, kde jsme si prohlédli chaloupku Maxe Švabinského. Po prohlídce jsme popošli kousek dále k chatě a rozhledně na Kozlově, kde jsme se občerstvili, a někteří vystoupali na rozhlednu. Po sestupu zpět do České Třebové jsme se v parku Javorka s naším příměstským táborem rozloučili.

Děkujeme Městu Březová nad Svitavou, Obcím Pohledy, Brněnec, Želivsko, Rozhraní, Bělá nad Svitavou a Lavičné za finanční podporu táborů.

 

Za partu vedoucích Pavla, Jana, Natálie, Tereza a Martin.

Fotky

Vandr s partou 9. - 13. 8. 2021

Vandr s partou jsme pořádali v prázdninovém termínu 9. - 13. 8. 2021. Celý tábor se nesl v duchu týmu superhrdinů z vesmíru MARVEL. Naší hlavní misí bylo zabránit Thanosovi, největšímu padouchovi universa, v sesbírání Kamenů nekonečna a sestavení je na jeho rukavici. Nejprve se však táborníci museli stát jednotlivými superhrdiny. Týmovými uniformami pro nás byla vlastnoručně vyrobená trička, aby nebylo pochyb, kým jsme a proti komu bojujeme.

Během prvního dne jsme navštívili Pravěkou osadu Křivolík a získali první kámen Síly. Večer jsme si na ohni společně připravili kotlíkový guláš. Druhý den jsme svou základnu přemístili do DDM Hlinsko, osvěžili se v místním biotopu a večer se vydali do nedalekého letního kina na film Adamsova rodina. Třetí den jsme vyrazili do Pekla Čertovina, odpoledne si zahráli trochu jiný fotbal, vycházející z projektu Fotbal pro rozvoj, který k nám přenesl brazilský dobrovolník Pedro. Na závěr dne jsme opět společně vařili na ohni a protáhlo se to až do nočních hodin, během kterých náš team superhrdinů vyzískal kámen Času. Čtvrtý den jsme šli do skanzenu Veselý kopec. Vzhledem k teplotním podmínkám jsme se na zbytek odpoledne přesunuli do ozkoušeného a hlavně chladivého biotopu Hlinsko. Večer jsme hráli deskové hry. Poslední den ráno už zbývalo získat jen poslední kámen nekonečna, porazit Thanose a k obědu si pochutnat na výborných borůvkových knedlících. Odpolední výzvou se nám stalo dorazit přes různá dopravní omezení a výluky zpět do České Třebové. Popřáli si společně hezký zbytek prázdnin a slíbili si, že se snad většina z nás potká nejpozději příští rok na dalším vandru.

Fotky

 

Activity II. 16. - 20. 8. 2021

Druhý běh Activity tábora se odehrál v srpnu, opět se těšil velkému zájmu ze strany dětí a mládeže. Pondělní sraz proběhnul obligátně v klubu Rébus, kde jsme udělali potřebnou administrativu a seznámili se s tím, co nás celý týden čeká. Hned první den nás čekal cyklovýlet na bowling do Radavy v Ústí nad Orlicí, kterému předcházelo proškolení bezpečnosti při jízdě na kolech ve skupině. Cestu jsme zvládli všichni skvěle a na bowlingu jsme společně poměřili svoje síly. Počasí nám přálo a déšť přišel přesně po ukončení srazu.

Druhý den měl patřit naší Armádě ČR, děti měly naplánovanou exkurzi a test fyzické zdatnosti. Bohužel se tato exkurze nemohla realizovat z důvodu koronavirové situace. Všechny nás to moc mrzelo, ale hrátky v bazéně byly super alternativou. Všichni jsme si užili tobogánu, vířivky a plavání, co to jen šlo. Po plavání jsme mohli využít nabídky zdejšího bufetu, kde si každý koupil, na co měl chuť. Unavení jsme se vydali do klubu Rébus, kde jsme strávili čas na X boxu, kulečníku a stolním fotbálku.

Týden se pomalu lámal a středa byla ve znamení dalšího cyklovýletu, tentokrát jsme se vydali do PinguINu, který sídlí v Přívratě. Protože jsme sportovní tábor, využili jsme možnosti jet přes nedávno vytvořené singletraily lesem. I když byla cesta pro některé náročnější, všichni se s ní poprali s grácií. Během cesty jsme se hluboko v lesích občerstvili a rychle nabrali síly na další pokračování. Po dojezdi do PinguINu se větší děti vyřádily na sjezdových kárách a ti menší se oddávali hrátkám v parku a bungee trampolíně. Čekal na nás výborný oběd v podobě čerstvě upečené pizzy, na které jsme si pochutnali. Čas letěl, jako splašený a cesta zpět na nás již volala.

Čtvrtek byl velmi očekávaným dnem, který patřil trampolínovému parku v Olomouci. Prvně na nás čekala rozcvička s trenérkou a hurá na řádění. Tři hodiny utekly, jako voda a nás čekal oběd a cesta zpět. Unavení jsme se vydali zpátky do České Třebové.

Poslední den jsme navštívili Lasergame v Pardubicích, kde jsme si vyzkoušeli strategií hry v kolektivu a vyřádili se, jak se patří. Po návratu zpět, jsme si rozdali odměny a čekalo nás jen rozloučení.

Moc děkuji mým skvělým táborovým vedoucím Hance Janošíkové a Martinu Maškovi, za skvěle odvedenou práci i přes absenci Filipa, který mezitím úspěšně zdolal státnice. Příští rok se budeme těšit zase ahoooj.

Fotky

Pevnost poznání Česká Třebová 23. - 27. 8. 2021

Náš týden jsme začali seznamovacím dopolednem, nesměly chybět hry, kde se nám děti představily, ale také my jim. Poté jsme v prostorách školy ukryli kousky puzzle se svým jménem, které musely děti najít a následně složit, aby věděly, do jakého týmu patří. Děti dostaly za úkol vymyslet si týmový název, vyrobit si erb a pokřik, který ostatním následně předvedly. Erby si děti vystavily ve třídě na tabuli a společně jsme se pustili do další aktivity a tou bylo malování triček. Vznikla opravdu nádherná trička, která děti určitě unosí. Po dokončení jsme uklidili třídu a vydaly se na oběd, který nás čekal v restauraci Eva. Po obědě naše kroky směřovaly do parku Javorka, kde si děti chvilku zablbly na hřišti a poté nás čekaly pokusy a objevy, které si pro nás připravila Univerzita Pardubice.

V úterý byl naplánován výlet do Lanškrouna. V Lanškrouně jsme vystoupili na vlakovém nádraží a čekala nás cesta do SZEŠ, která byla pár km vzdálená. Asi v polovině cesty jsme si pod stromy dali svačinky a vydaly se k našemu cíli. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí z oblasti zemědělství. Viděly a pohladily si králíčky, kterým také daly chleba. Zkusily si, jaké je to sedět v traktoru. Hladily si také koně, krávy, nakrmily ovce, kozy a osla. Dokonce i ochutnaly čerstvé kravské mléko. Následovalo už jen nakoupení sladkostí v místním obchůdku, vyblbnutí na dětském hřišti a cesta zpět. 

Následující den nás čekala túra pěšky na Srnov. K totemu jsme došli bez jakýchkoliv problémů. Nejhlavnějším bodem bylo opékání buřtů, ale ještě předtím jsme si zahráli pár her, dokonce jsme se zahřáli lehkým výklusem a poté protáhli. Jakmile jsme našli vhodný klacek na opékání, rozdělali jsme společnými silami oheň, každý dostal buřt a mohlo se opékat. Po obědě jsme oheň uhasili, na hřišti si chvíli pohráli a vydali se na cestu zpět.

Ve čtvrtek byl další výlet. Ráno jsme nasedli na vlak, který nás odvezl do Olomouce, a poté jsme se vydali v pláštěnkách pěšky ke Korunní pevnůstce do zábavného parku Pevnost poznání. Park se skládal ze čtyř oddělení, které jsme si rozdělili na půl. Po projití prvních dvou oddělení jsme se vydali se naobědvat a poté jsme prošli ta zbylá dvě. Na závěr naše cesty směřovaly ještě na hřiště, které bylo poblíž. Ale na něm jsme se moc dlouho neohřáli, protože začalo pršet, tak jsme vyrazili na vlak, který nás odvezl zpátky do České Třebové.

Pátek se nesl ve znamení sportování na Horách. Počasí nám přálo, tak jsme si zahráli hry Na jelena, Živé pexeso, Podávanou a jiné. Poté nás déšť vyhnal na oběd a v malém salónku jsme si zpříjemnili chvíli deskovými hry. Na závěr dne nám zbývalo odhalit, kde se ukrývá poklad. Při cestě zpátky nás formou šipkované na cestách čekaly úkoly, které jsme museli splnit, abychom našli poklad. Bohužel počasí bylo proti nám a v polovině naší cesty začalo silně pršet. Poklad ukrytý kolem rybníka jsme rychle vzali a pelášili zpátky ke škole, kde si děti ceny a pamětní listy rozebraly a vydaly se vstříc novým dobrodružstvím.

Jelikož nebyl čas na loučení, ještě dodatečně přejeme všem dětem krásný školní rok, hodně úspěchů a kdo ví, třeba se ještě někdy potkáme.

Monča a Lůca

Fotky

2020

Mini příměšťák 1. - 3. 7. 2020

V termínu 1. – 3. července 2020 připravil Dům dětí a mládeže Kamarád pro děti školního věku příměstský tábor s názvem „Minipříměšťák“. První den se všichni plní očekávání sešli v DDM Kamarád, po krátkém přivítání následoval přesun do parku Javorka.  Již tradičně celé dopoledne patřilo různým volnočasovým aktivitám, hrám a soutěžím, nechyběl také bowlingový turnaj v Národním domě. 

Po náročném dopoledni nás čekala odměna v podobě výborného obědu.  Odpoledne bylo věnováno rukodělné aktivitě a děti si vyrobily krásné tužkovníky. 

Ve čtvrtek se děti mohly těšit na celodenní výlet do Zoo v Olomouci. Už cesta vlakem byla pro mnohé velkým zážitkem. Kromě prohlídky vzácných druhů zvířat jsme si užili spoustu zábavy v Lanáčku a ti nejodvážnější vystoupali na vyhlídkovou věž. 

Poslední den jsme opět cestovali,  tentokrát do Bludova. Návštěva Pradědova muzea byla úžasná, děti byly nadšené. Expozice tohoto muzea nabízí hry o přírodě, historii a řemeslech Jeseníků.  Děti si v dětské vesničce mohly hrát na kuchaře, na průvodčího, hokynáře, ježibabu i hospodského. Dětské přírodní hřiště nabízí lodičkovou rychlodráhu, klouzačky, lanovku a spoustu dalších atrakcí. 

Za pouhé tři dny našeho táborování si  děti jistě užily spoustu krásných okamžiků s novými kamarády, výletů, vyrábění,  her i soutěží. Věříme, že si odnesly spoustu pěkných zážitků a vzpomínek. 

Fotky

 

Příměstský tábor Nezapomenutelná cesta podle Julese Verna 6. 7. – 10. 7. 2020 Česká Třebová

Náš společný týden jsme si dovolili začít se seznamovacím dopolednem, kdy se nám samozřejmě představily děti, ale také si i oni pro nás připravily zajímavé otázky. Následovalo tedy několik seznamovacích her, po kterých jsme přešly na rozdělení dětí do týmů, kde dostaly za úkol vyrobit si svůj týmový erb podle názvu, který si vylosovaly. Vznikly nám tedy týmy jako Lovci pokémonů, Kokosáci nebo Trosečníci. Erby si děti následně vystavily ve třídě a společně jsme utíkali na oběd. Poté už na nás čekala první hra, která nesla název Dvacet tisíc mil pod mořem, což byla také první kniha Julese Verna, kterou jsme si představili.

V úterý následovala vzdálenější a především pěší túra na Srnov. A tak jsme si sbalili baťůžky, ve kterých nesměla chybět ani svačinka s pitím, ale především buřty, které se opékaly k obědu. Během cesty děti plnily nejrůznější úkoly, díky kterým za správné odpovědi získávaly body do svého týmu a cesta jim tak utekla rychleji. Po rozdělání ohně a snězení buřtů jsme si ještě zahráli míčové hry a pomalu vyrazili zpět do České Třebové.

Následující den jsme začali s hrou „Mravenci“, kde největší roli hráli nafukovací balónky, které se přivázaly k pasu dětí a děti měly za úkol, navzájem si je prasknout bez toho aniž by použily ruce. K našemu milému překvapení je tato hra velmi bavila a tak jsme si jí zahráli ještě v průběhu dalších dnů. Také na nás čekala další hra nesoucí název knihy Jeluse Verna, a to Na kometě. Vytvořilo se několik stanovišť, ve kterých děti měly splnit různé úkoly, jako přejít poslepu vyznačenou trasu, pomocí lžíce přenést pingpongový míček z jedné strany na druhou anebo třeba zapeklitý úkol, kdy si děti umístily minci mezi hýždě a musely jí přenést na druhou stranu a vhodit jí do mističky.

Čtvrtek se nesl ve znamení zvířátek, kdy jsme společně vyrazili vlakem do ZOO Olomouc a děti tak mohly vidět spoustu zajímavých a pro někoho i třeba nových živočichů.

Jelikož byl pro nás pátek posledním, společným dnem, tak nesmělo chybět shrnutí celého týdne, co se komu líbilo nejvíce a co třeba naopak nejméně. Avšak nechyběly ani nejrůznější aktivity. Asi tou nejzajímavější aktivitou tohoto posledního dne se stal závod Spartan race, kdy jsme vyrazili na Hory, kde už byly přichystané pro děti překážky a oni je v časovém intervalu postupně probíhaly. Protože bylo velké teplo, tak bylo během překážek nachystané malé osvěžení v podobě vytahování jablek pusou z kbelíku vody. Po doběhnutí všech dětí do cíle na ně čekal poklad ve formě balónů a několik sladkých drobnůstek k tomu.

Následovalo už jen rozloučení s celým týdnem a předání pamětních listů.

Anička, Lucka a Monča

Fotky

 

Příměstský tábor Poznáváme řemesla 13. – 17. 7. 2020

Jak je již několik let zvykem, i letos se uskutečnil příměstský tábor zaměření na poznávání různých řemesel. 

Pondělní den jsme zůstali na DDM, kde jsme se hned ráno rozdělili na dvě poloviny. Měli jsme totiž naplánované dvě dílničky – jedna byla věnována pletení z přírodního materiálu – pedigu, doplněná ručním šitím.  Děti si vyrobili sluníčko. Druhá dílnička byla tak trochu tajemná – děti malovali na vodní hladinu a tyto „malůvky“ pak přenášeli na různé samé materiály – papír, podtácky, látku.  Po dobrém obědě, který pro nás připravili v Národním domě v Javorce, se skupinky prohodily. Své výtvory si samo sebou děti odnesly ještě ten den domů.

V úterý jsme se vlakem a autobusem vydali na cestu do Loštic, kde jsme navštívili muzeum olomouckých tvarůžků a židovskou synagogu. Muzeum bylo plné zajímavostí, promítali tam i krátký film o tom, jak vlastně tvarůžky vznikly. Po nákupu v podnikové prodejně jsme se ještě přesunuli do židovské synagogy, kde nám milým a nenásilným způsobem přiblížili tradice a zvyky této komunity. 

Středeční den byl věnován celodennímu výletu do centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Cesta autobusem byla trošičku náročná, ale nakonec jsme ji zvládli. Při příjezdu do centra jsme dětem rozdali kartičky, na kterých plnily úkoly na jednotlivých stanovištích, které musely vždy najít. Ten, kdo úkol zvládl, dostal malou sladkou odměnu. Jinak centrum Eden je určitě dobrým typem na výlet s rodinou – je zde spousta domečků, v každém z nich se představí jiné řemeslo. Některá řemesla si děti mohly i za menší poplatek vyzkoušet a svůj výtvor odnést domů. 

Ve čtvrtek jsme se vydali vlakem do Lanškrouna, kde jsme měli domluvenou návštěvu Střední zemědělské školy. Děti měly možnost osobního kontaktu s domácími a hospodářskými zvířaty. Vyzkoušely si i na umělém vemeni, jak se dojí kráva. Což byl určitě zajímavý zážitek. V době oběda jsme se rychle přesunuli k místnímu rybníku, kde na nás čekali rybáři. Ujali se nás jak vlastních, dětem připravili i malé občerstvení, připravili oheň na opékání špekáčků, nachystali doplňkové hry, ale hlavně – děti si vyzkoušeli samotné rybaření a každý si zažil ten pocit vytáhnout na prutu rybku, chytit ji a pak zas pustit. I když rybáři byli naším alternativním programem – původně jsme měli navštívit Sázavskou pekárnu, kam jsme bohužel kvůli pandemii, nakonec nemohli, troufám si říct, že dětem se tato alternativa opravdu moc líbila a užily si ji.

No a pátek? Pátek jsme vyrazili do Svitav. V muzeu jsme se rozdělili na dvě poloviny – jedna polovina se věnovala krásné technice vitráž/cínování – děti si vyrobily šperk. Druhá skupina navštívila velmi zajímavou výstavu děl českého výtvarníka Pavla Matušky. Děti se ještě před cestou na oběd stihly prostřídat. Tak nikdo o nic nepřišel. Následoval oběd, rozchod na náměstí, cesta zpět do České Třebové a rozloučení na DDM, s příslibem, že i příští rok vymyslíme nějaký zajímavý program na poznávání dalších krásných řemesel.

Děkuji dětem, které byly skvělé, děkuji všem, kteří se nám na našich výletech věnovali a děkuji vedoucím za jejich obětavost, pomoc a skvělou spolupráci.

Za rok se budeme těšit! Naděnka, Iveta a Lada

Fotky

 

Příměstský tábor Prázdninové putování 13. – 17. 7. 2020 Březová nad Svitavou

V pondělí 13. 7. 2020 se sešlo 43 nedočkavých dětí v kulturním domě, kde byly rozděleny do čtyř barevných oddílů. Po seznamovacích hrách a soutěžích jsme odešli do školní jídelny na chutný oběd. Po obědě následovaly soutěže a hry na atletickém hřišti. Děti si měly možnost, díky ochotě AMK Březová nad Svitavou, vyzkoušet střelbu ze vzduchovky na terč. Při střelbě jim asistovali nejen vedoucí, ale i za AMK pan Bedřich Škraňka.

V úterý 14. 7. 2020 jsme se sešli na nádraží ČD a odtud vyrazili do Brna. V Brně na nás čekala asi 7 km plavba na raftech po řece Svratce, od mostku do ZOO až k Antroposu v Pisárkách. Děti si plavbu náležitě užily. Po cestě zažily spoustu soutěží a her a někteří se i vykoupaly.

Ve středu 15. 7. 2020 jsme odjeli autobusem do Moravského krasu, a to do Jeskyně Výpustek. Po prohlídce jeskyní nás autobus odvezl kousek za obec Křtiny, odkud jsme se p